Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2022 17:36

Μεγάλη νίκη της Ελλάς Σύρου με εκφραστή τον Παυλόπουλο

Ένα γκολ του Παυλόπουλου στο 12' ήταν αρκετό για να δώσει το πρώτο τρίποντο της β' φάσης στην Ελλάς Σύρου με αντίπαλο τον Πανναξιακό.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι που σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες των δύο ομάδων, η Ελλάς που ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος μετουσίωσε σε γκολ μία από τις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε, όταν στο 12' ο Μπακατσέλος βρήκε τον Παυλόπουλο στην περιοχή και εκείνος με σουτ νίκησε τον Λουλάι. Ο Παυλόπουλος που ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, είχε απειλήσει και στο 2ο λεπτό, όπως και στην επανάληψη, όντας ο μοναδικός που φάνηκε επικίνδυνος για την εστία του Λουλάι.

Ο Πανναξιακός από την άλλη πλευρά χρειάστηκε ένα ολόκληρο 45λεπτο για να μπει στον αγώνα. Στην επανάληψη ήταν καλύτερος, έψαξε το γκολ, αλλά δεν φάνηκε αποτελεσματικός στις 2-3 καλές ευκαιρίες που είχε για να σκοράρει, με τους Πιτταρά και Ντάσιο.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, καθώς οι ποδοσφαιριστές της Ελλάς Σύρου ροκάνιζαν συνεχώς τον χρόνο πέφτοντας στο έδαφος, όπου ο ιατρός του αγώνα μπήκε τουλάχιστον 5 φορές για να παράσχει τις πρώτες βοήθειες.

Με αυτή τη νίκη η Ελλάς ''ρέφαρε'' την ισοπαλία της Πάρου, ενώ για τον Πανναξιακό ήταν ο πρώτος αγώνας, με τη β' φάση να δείχνει ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα, μιας και οι ομάδες δείχνουν ότι βρίσκονται πολύ κοντά όσο αφορά την ποιότητα τους.

Βροντερό παρόν και από τον κόσμο, με 400-500 φιλάθλους να βρίσκονται στις εξέδρες του γηπέδου της Ερμούπολης, που θα ήταν αρκετοί παραπάνω αν δεν ματαιωνόταν η εκδρομή του Πανναξιακού.

274597612 632875807789161 5857339711207687059 n

Στο ύψος των περιστάσεων η διαιτησία του Καλόγερα, που μπορεί να χαρακτηριστεί η καλύτερη μέχρι στιγμής στους αγώνες της β΄φάσης.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Ελλάς Σύρου παρέδωσε μία φανέλα με τις υπογραφές των ποδοσφαιριστών της στον πατέρα και τον αδελφό του μικρού Πασχάλη Καραμολέγκου που έφυγε τόσο νωρίς από τη ζωή.

Ο Πανναξιακός θα δώσει το 2ο του παιχνίδι με τον ΑΜΣ Φιλωτίου την Τετάρτη, ενώ η Ελλάς Σύρου θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Πύργου το επόμενο Σάββατο.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

2' καλή κεφαλιά του Παυλόπουλου άουτ η μπαλα

6' Σύρραξη μετά από δυνατό μαρκάρισμα και αποβολή του Γενικού Αρχηγού

12' Γκολ για την Ελλάς Σύρου. Ο Μπακατσέλος βρήκε τον Παυλόπουλο στην περιοχή και εκείνος με σουτ νίκησε τον Λουλάι.

47' Ο Παυλόπουλος έφυγε στην κόντρα επίθεση, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

54' Φάουλ του Πιτταρά άουτ η μπάλα.

57' Επικίνδυνο γύρισμα του Πιτταρά, κανένας συμπαίκτης του δεν βρέθηκε εκεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

62΄Πολύ καλό σουτ του Παυλόπουλου με υπερένταση ο Λουλάι σε κόρνερ.

70' Σέντρα σουτ του Ντάσιου, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με δυσκολία.

73' Άστοχη έξοδος του Παπαδόπουλου, ο Ντασιος σουτάρει σε κενή εστία, αλλά οι αμυντικοί της Ελλάς διώχνουν την τελευταία στιγμή.

81' Καλό σουτ του Παυλόπουλου, άουτ η μπάλα.

82' Σέντρα σουτ του Κωστόπουλου, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Ζανελάρη, αλλά για λίγο δεν την πρόλαβε για να σκοράρει.