Σάββατο, 03 Δεκεμβρίου 2022 20:09

Πρεμιέρα με νίκη για τον Κωνσταντόπουλο στο Καμάρι, «φωνάζει» ο Παμμηλιακός

Στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Δημοτικό Γήπεδο του Καμαρίου  για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣ Κυκλάδων ο Α.Σ. Σαντορίνη 2020 επιβλήθηκε με 3-2 της ομάδας του Παμμηλιακού.

Το πρώτο παιχνίδι του κόουτς Κωνσταντόπουλου, ο οποίος μετακινήθηκε πριν λίγες μέρες στην ομάδα του Καμαρίου από την ομάδα του Πύργου, στέφθηκε με επιτυχία.

318136063 668563188051496 1671543877877268992 n

Η ομάδα της Μήλου που ήταν άκρως ανταγωνιστική αγωνίστηκε από το 45ο λεπτό με δέκα παίχτες εξ’ αιτίας της αποβολής του Γιάρο, έχοντας πάντως έντονα παράπονα από τη διαιτησία του κυρίου Νάκκα.

Το παιχνίδι ήταν υψηλού επιπέδου και με πολλά γκολ, με τις δύο ομάδες να παίζουν με ψυχή δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό. Ο κόσμος τις εξέδρες του γηπέδου του Καμαρίου στάθηκε δίπλα στην ομάδα, θα μπορούσε όμως να είναι πολύ περισσότερος, αν κρίνουμε από το τελικό αποτέλεσμα και από το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες.

317369053 1228184144404665 8363104938928257923 n

Ροή του αγώνα (α΄ ημίχρονο)

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 8ο μόλις λεπτό σε σέντρα του Χάλαρη από αριστερά, ο Γκογκομήτρος έπιασε μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσιούκρα. Στο 12ο λεπτό έπειτα από φάουλ που εκτελέστηκε από αριστερά για την ομάδα της Σαντορίνης, μια ολιγωρία στην άμυνα του Παμμηλιακού επέτρεψε στον Κοβό να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιούκρα, γράφοντας το 1-0.

Στο 30ο λεπτό του παιχνιδιού και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παμμηλιακός κέρδισε ένα κόρνερ από δεξιά. Η μπάλα έφτασε στον Μαμαντί μέσα στη μεγάλη περιοχή της Σαντορίνης, κι αυτός μ’ ένα δεξί ξερό βολέ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Σιγάλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.  Στο 38ο λεπτό σε σουτ του Φίλων για τη Σαντορίνη 2020 η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τσιούκρα.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάρο του Παμμηλιακού έκανε ένα φάουλ στον Χάλαρη, αυτός αντέδρασε, κι έτσι σχηματίστηκε ένας όμιλος παιχτών και απ’ τις δύο ομάδες, όπου οι ποδοσφαιριστές βρέθηκαν να πρωταγωνιστούν σε αψιμαχίες μακράς διαρκείας. Ο διαιτητής κιτρίνισε τον Πολυκρέτη της Σαντορίνης και απέβαλε τον Γιάρο του Παμμηλιακού.

(β΄ ημίχρονο)

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν ψυχωμένα στον αγωνιστικό χώρο και σημειώθηκαν πολλές αμφίρροπες μονομαχίες. Τα φάουλ στον αγωνιστικό χώρο ήταν πολλά καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διατηρήσουν την κατοχή της μπάλας και να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Στο 58ο λεπτό ο Γκογκομήτρος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή της ομάδας  της Μήλου, ο Τσιούκρας όμως έδιωξε την μπάλα εντυπωσιακά με τις γροθιές του. Στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σιμιτσής για την ομάδα της Σαντορίνης ξανά, πέρασε με μια μαγική ενέργεια την μπάλα στον Κοβό, αυτός όμως σχεδόν εξ’ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παμμηλιακού, τον Τσιούκρα. Στο 81ο λεπτό η ομάδα της Σαντορίνης 2020 εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή. Σε μπαλιά που έγινε από τ’ αριστερά ο Κοβός δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά την μπάλα, αυτή έφτασε στον Σιμιτσή, κι αυτός με ψύχραιμο σουτ   έφερε την ομάδα της Σαντορίνης ξανά μπροστά στο σκορ, γράφοντας το 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα στο 86ο λεπτό η ομάδα της Μήλου κέρδισε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή της Σαντορίνης. Ο Σάντα με μια καλοζυγισμένη μπαλιά βρήκε τον Ντιούφ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα της Μήλου κάνοντας το 2-2. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90΄), ο Σιγάλας βρήκε τον Πολυκρέτη μέσα στην περιοχή της ομάδας της Μήλου, κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Διαιτητική τριάδα: Νάκκας, Ρούσσου, Πέγιος

vMix Capture 03 Δεκεμβρίου 2022 17 04 44

Α.Σ. Σαντορίνη 2020 (Κωνσταντόπουλος) : Σιγάλας, Νομικός, Χάλαρης, Μπιρμπίλη, Μαντούσης, Γκογκομήτρος, Κάτσι (64΄ Γαλάνης), Σιμιτσής, Κοβός (97΄ Ρούσης), Πολυκρέτης, Φίλων

vMix Capture 03 Δεκεμβρίου 2022 17 04 31

Παμμηλιακός: (Δαούτης) : Τσιούκρας, Κυρίτσης, Μαραγκόπουλος, Μαμαντί, Ατανάσοφ, Ντιούφ, Παπάς (46΄ Τσιούκρας Κ.), Μαυρογιάννης (90΄ Μωραϊτης), Παπαδημητρίου (63΄ Μαρκαντώνης), Γιάρο, Σάντα