Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2023 09:20

Καταιγιστικός ο ΑΣ Σαντορίνης πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της ΑΕ Πάρου [pics]

Κανένας και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει χθες το βράδυ στην Πάρο τον ΑΣ Σαντορίνης 2020, που κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα, κατακτώντας επιβλητική νίκη με 1-3 κόντρα στην ΑΕ Πάρου.

Η ομάδα του Αλέξ Κωνσταντόπουλου, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και δέχτηκε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό, ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, όπου είχε τις ευκαιρίες αν διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Καμπάνης με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ.

Οι Σαντορινοί αντέδρασαν και αφού έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο 7’ με τον Μαναριώτη και στο 14΄ με τον Πάπα, ισοφάρισαν στο 16’ μετά από εξαιρετική σέντρα του Φίλων και πλασέ του Πάπα.

Στο 19’ μετά από όμορφη ενέργεια, ο Θαναηλάκης πάσαρε με ακρίβεια στον Φίλων, οποίος τελείωσε με όμορφο πλασέ τη φάση για το 1-2.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 49’ ο Μαναριώτης βρέθηκε πλάγια μέσα στην περιοχή και βρήκε δίκτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

DSC 0260

Πριν τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Γεωργίου Κρητικού (Μπόλας), παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Μαρπησσαϊκού, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.