Δευτέρα, 06 Μαρτίου 2023 21:52

Καταιγιστική η Σαντορίνη ανάγκασε την Ελλάς στην πρώτη της ήττα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο ΑΣ Σαντορίνης ανάγκασε την Ελλάς Σύρου στην πρώτη της φετινή ήττα επικρατώντας με 4-1 στον αγώνα που έγινε το απόγευμα στο γήπεδο του Καμαρίου.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κωσνταντόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικρατώντας δίκαια απέναντι στην Ελλα΄ς Σύρου που ταξίδεψε στη Σαντορίνης, έχοντας πολλές, βασικές απουσίες.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Σύρου δεν είχε στην αποστολή τους Τόλη Λαλά, Παναγιώτη Παυλόπουλο, Κυριάκο Κολλιάκο, Κώστα Σκούπρα, Γιάννη Χατζηδιαμαντή και Μάρκο Πρίντεζη, ενώ και ο Γιώργος Περιάλης αν και ανέτοιμος μετά την χειρουργική επέμβαση, πήρε χρόνο συμμετοχής.

Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός στον ώμο του Ρηγούτσου στο 1ο λεπτό που χρειάστηκε να διακομιστεί στο νοσοκομείο.

Παρά την ήττα η Ελλάς Σύρου έμεινε πρώτη στους 29 βαθμούς, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.

Η Σαντορίνη από την πλευρά της έπιασε τον Πανναξιακό στη δεύτερη θέση με 19 βαθμούς. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν το Σάββατο 11/3 για το κύπελλο Κυκλάδων.

334920606 525081503071564 7366561561274343780 n

Τα γκολ της αναμέτρησης:

Στο πρώτο ημίχρονο μοιρασμένο παιχνίδι από μία καλή ευκαιρία. Στο 44', λίγο πριν τη λήξη του πρώτο μέρους, ο Θαναηλάκης με ατομική προσπάθεια από δεξιά, γύρισε την μπάλα που βρήκε στο απλωμένο χέρι του Έντσεφ με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Ο Λούκας, ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0 σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης.

Ο ΑΣ Σαντορίνης 2020 μπήκε δυνατά στην επανάληψη και μετά από ωραία συνεργασία του Σιμιτσή και του Μαναριώτη στο 52', ο Πολυκρέτης έγινε αποδέκτης της μπάλας στην καρδιά της περιοχής και με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Στο 60' ο Μαναριώτης έχασε τρομερό τετ α τετ που κατέληξε σε κόρνερ. Ο Σιμιτσής στη συνέχεια εκτέλεσε και ο Μαναριώτης με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Η Ελλάς Σύρου αντέδρασε στο 69' , όπου μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογκνιάνοφ, που κέρδισε ο Περιάλης σε ανατροπή.

Στο 85', ο Πάπα πέτυχε το τελευταίο γκολ του αγώνα μετά από γύρισμα του Μαναριώτη στο δεύτερο δοκάρι και κοντινό πλασέ.

Διαιτητική τριάδα: Ανδρικόπουλος, Ρούσσου, Νάκκας

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Κωνσταντόπουλος): Τσουκαλάς, Χάλαρης, Μπιρμπίλη, Φέκκας, Λούκας, Θαναηλάκης (88' Καφούρος), Σιμιτσής, Μαναριώτης, Πολυκρέτης, Στρατηγάκης (86' Αχμετάι), Φίλων (75' Πάπα).

Ελλάς Σύρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Έντσεφ, Οικονομόπουλος, Μανουδάκης, Νομικός, Ογκνιάνοφ, Σταμούλης, Παράβαλος, Μαϊπάς, Ρηγούτσος (21' λ. τρ. Περιάλης), Μπακατσέλος.