Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2017 20:03

«Πεντάστερος» ο ΑΟ Μυκόνου στη Σύρο [pics]

Με τον Χιλάι κορυφαίο που πέτυχε 3 τέρματα, ο ΑΟ Μυκόνου πέρασε νικηφόρα με 1-5 από την έδρα του Αίαντα και έκανε το 2 στα 2 και παράλληλα ένα μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου.

Τι και αν η ομάδα του Μάκη Πούλου έμεινε πίσω στο σκορ; Στη συνέχεια πάτησε γκάζι, ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, φεύγοντας με το μεγάλο τρίποντο από τη Σύρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι  γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λιέα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης  με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η αντίδραση των παικτών του Μακη Πουλου ήταν άμεση, με τον Χιλάι στο 4’ να φέρνει το παιχνίδι στα ισα με όμορφο πλάσε.

Στο 6’ ο Κανιουρας με σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο κάνοντας το 1-2.

Καταιγιστικός ο ΑΟ Μυκόνου και ο Χιλάι πέτυχε το τρίτο του τέρμα στο 24΄, όπως και στο 30’ το 1-4, που ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος είχε πολύ χαμηλότερο τέμπο, με τον ΑΟ Μυκόνου να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με το τελικό 1-5 να έρχεται στο 86’ με τον Κατσικαλάκη.

Διαιτητής ήταν ο Καλόγερας με βοηθούς του Βαρθαλίτη και Ρούσσο Γ.

Αίαντας Σύρου (Βασάλος): Καμπουράκης (Πρίντεζης), Γεράρδης, Λαζαρίνος, Μαραγκός, Βουτσίνος, Πρίντεζης, Σκορδίλης (Σιγάλας), Μήτσικας (Ζαρμπώνης) , Λιέας, Μπάιλας, Ρούσσος Α.

Αναπληρωματικοί: Κωνσταντινίδης, Κοτσιπετσίδης, Σούμπιτσης

ΑΟ Μυκόνου (Πούλος): Μπουρντένης (Ψύλιας), Παπάσης (Κατσικαλάκης), Πλάκα (Ασραμ), Πατσάνι, Τσάνι (Νταούντ), Βερώνης θ. (Μπομπάι), Ντούρο ( Χοχάι), Βερώνης Ε., Χιλάι, Κάνιουρας (Ξυδάκης), Ράτζα.