Σάββατο, 03 Φεβρουαρίου 2018 01:57

Νίκη κορυφής για την Κ18 του ΠΑΣ Νάξου [vid-pics]

Ένα εύκολο τρίποντο κατάκτησε η Κ18 του ΠΑΣ Νάξου στο ντέρμπι του νησιού απέναντι στον Πανναξιακό, όπου επικράτησε με 0-5 και παρέμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου.

Οι παίκτες του Πέτρο Μαράκη είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Πανναξιακό να δείχνει μία ομάδα που βρίσκεται σε περίοδο ανασύστασης υπό τις οδηγίες του Γιώργου Βασαλάκη.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Παντελαίος εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση  από το Δράγαζη και από κοντά έκανε το 0-1.

Στο 39΄, ο Βαζαίος του Πανναξιακού στην προσπάθεια του να διώξει σε κόρνερ στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Νάξου πέτυχε ακόμη τρία τέρματα, με τον Παντελαίο στο 57΄να πραγματοποιεί όμορφη ενέργεια και διαγώνιο σουτ που ήταν εύστοχο, γράφοντας το 0-3.

Το ομορφότερο γκολ της αναμέτρησης και ένα από τα καλύτερα της φετινής χρονιάς  ήρθε στο 72΄, όταν ο αρχηγός Ιάκωβος Σέργης με φάουλ από τα 45 περίπου μέτρα έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Δράγαζη.

Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε στο 87΄ο Βουδιάς με κοντινό σουτ.

Διαιτητής ήταν ο Φίλιππος Φαν Άακεν με βοηθούς τις κυρίες Ψαρρά και Μελανίτη.

Πανναξιακός (Βασαλάκης): Δράγαζης, Κουνάδης, Χανιώτης, Γκάμε, Πρόντε, Ράφαελ, Βαζαίος, Αρτσάνος, Βρεττός, Βαλλέτας.

Αγωνίστηκαν επίσης οι:  Μαγγιώρος, Φακίνος, Παπανικολάου.

ΠΑΣ Νάξου (Μαράκης): Σέργης Γ., Σιδερής, Μελανίτης, Λαγογιάννης, Σέργης Ι., Μαργαρίτης, Γρυλλάκης, Μανδηλαράς, Γκούφας, Λέκκας, Παντελαίος.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σερμάδι, Καραπάτης, Μερεζέπα, Βαλέρης, Βουδιάς, Κόρρα.