Τρίτη, 09 Απριλίου 2019 23:30

Με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα Κ12 ο ΑΟ Πάγου, 3-1 τη Σύρο 2002 [pics]

Ο ΑΟ Πάγου επικράτησε με 3-1 της Σύρου 2002 στο γήπεδο της Άνω Σύρου για την τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ12 του 1ου Ομίλου, φτάνοντας τους 12 βαθμούς και η Σύρος 2002 έμεινε στους 9.

Η ομάδα του Πάγου ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 4' με τον Ξανθάκη να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Πάγου συνέχισαν να πιέζουν δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, κυρίως με μακρινά σουτ. Ο Ρούσσος έδωσε στην Πρέκα η οποία έκανε το σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να περνάει άουτ στο 8', ενώ οι προσπάθειες των Νησιώτη και Βουτσίνου σταμάτησαν στον Καραμολέγκο στο 17’.

Στο 25' ο Πάγος πέτυχε το 2-0 με τον Βουτσίνο να κάνει το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Γρυπάρη και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση το μακρινό σουτ του Ρούσσου πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σύρος 2002 ήταν πιο κινητική στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και δημιούργησε την πρώτη καλή της ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Μαστρανεστάκη, μετά από ωραία ενέργεια, να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ στο 39'.

Η ομάδα του Λώλη είχε την κατοχή αλλά ο Πάγος ήταν αυτός που πέτυχε κι άλλο γκολ. Ο Μαστρανεστάκης έπιασε ένα εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό βολέ και έγραψε το 3-0 στο 47’.

Η Σύρος 2002 κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 54’ με εξίσου εντυπωσιακή εκτέλεση (από φάουλ) του Μιχάλοβιτς από μακριά και στις καθυστερήσεις ο Υπέρμαχος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ρούσσου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο μετά η λήξη της αναμέτρησης σημειώθηκε κατολίσθηση, η οποία ευτυχώς δεν επέφερε κάποιο τραγικό συμβάν.

Διαιτητές ήταν οι: Ρούσσος Ι. και Βαρθαλίτης Αν.

ΑΟ Πάγου (Μπελεγρίνης): Ρούσσος Ι., Βουτσίνος (45’ Καλόγερας), Νησιώτης (51’ Βαμβακούσης), Ρούσσος Αλ. Σ., Ψάρρος, Πρέκα (36’ Πρέκας), Ρούσσος Αλ. Ι. (50’ Αρβανίτης), Ξανθάκης, Ρούσσου (43’ Πρίντεζης)

Σύρος 2002 (Λώλης): Καραμολέγκος, Τρόκα, Καραδήμος (54’ Μαγκάφας), Μαστρανεστάκης, Μιχάλοβιτς, Γρυπάρης, Κοντός (50’ Υπέρμαχος), Αρακάς (24’ Τόσκα), Μήτσκας