Δευτέρα, 02 Μαρτίου 2020 19:11

Κούλουμα με νίκη και πρόκριση για την Κ14 του ΑΠΣ Κύθνου

Και μαθηματικά στο final 4 της Κ14 βρίσκεται από σήμερα η Κ14 του ΑΠΣ Κύθνου που επικράτησε με 2-3 της Σύρος 2002.

Οι δύο ομάδες γιόρτασαν τα Κούλουμα στο γήπεδο της Κύθνου, το οποίο προσωρινά μετατράπηκε ως έδρα της Σύρος 2002 στο πλαίσιο της συμφωνίας των δύο ομάδων που  αντέστρεψαν τα παιχνίδια των δύο γύρων προκειμένου να ολοκληρωθούν οι εργασίες.

Για ακόμα μία φορά ο αγώνας ήταν γιορτή του ποδοσφαίρου, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο ΑΠΣ Κύθνου παρατάχθηκε με υπηρεσιακό προπονητή τον πρόεδρο Γιώργο Λαρεντζάκη, αφού ο Σταύρος Κονιδάρης ήταν αδιάθετος και δεν μπόρεσε να είναι παρόντας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, παρόλο που ο ΑΠΣ Κύθνου έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 20' λόγω αποβολής του Τζιώτη (ανατροπή παίκτη που ήταν σε προφανή θέση για γκολ) κατάφερε να πάρει αυτή τη σημαντική νίκη.

Στο 29΄ο Μαρτίνος έκανε το 0-1, για να έρθει το γκολ του Αλουσάι στο 33' για να κάνει το 1-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Θερμιώτες με 2 γκολ του Μπακογιάννη στο 39' και στο 51' ανέβασαν το σκορ στο 1-3 και έχτισαν τη διαφορά, που μειώθηκε σε 2-3 στο 58΄με τον Ράμα να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητής ήταν ο κ. Δρόσος, με βοηθό τον κ. Γεωργάρα

Σύρος 2002 (Δημήτρης Κάμπαξης): Μολλλάι (47΄Τρόκα), Μαστερναστάσης, Κοσκινάς, Μπαλόπητας, Μιχάλοβιτς, Νικολαΐδης (45΄Δρόσος), Σελαμάι (47΄Καραδήμος), Χατζηδάκης, Αλουσάι, Ράμα, Καβαλλάρης (47΄Μήτσκας).

Αναπληρωματικοί: Αρακάς, Μαγκαφάς.

ΑΠΣ Κύθνου: Μαρτίνος Κ. (36΄Βλαστάρης Α.), Δανιήλ, Λαρεντζάκης Α. (47΄Μπιτάκος), Βλαστάρης Χ. (47΄Αλαφούζος Μ.), Φιλιππαίος, Τζιώτης, Μαρτίνος Γ., Κλάρας, Λαρεντζάκης Γ. (36΄Λαρεντζάκης Κ.), Μπακογιάννης, Μπιντάκος.

Αναπληρωματικοί: Αλαφούζος μ., Γκούμας, Μαρτίνος Δ.

Το βίντεο μετά το τέλος της αναμέτρησης, όπου έπειτα από προτροπή του προέδρου κ. Λαρεντζάκη οι συμπαίκτες του Μανόλη Τζιώτη, του αφιέρωσαν τη νίκη ως ένδειξη στήριξης για την αποβολή του.