Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024 21:57

Πρωταθλητής Κυκλάδων στην Κ16 ο ΑΟ Πάρου σε συναρπαστικό τελικό στα πέναλτι με την ΑΕ Μυκόνου

Ο ΑΟ Πάρου στέφθηκε Πρωταθλητής Κυκλάδων στην Κ16 επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι της ΑΕ Μυκόνου (0-0 κ.δ.) σε ένα φοβερό τελικό στο γήπεδο των Φηρών στη Σαντορίνη που κρίθηκε στο τελευταίο πέναλτι.

Υπενθυμίζεται πως η ομάδα της Πάρου προκρίθηκε στον τελικό μετά την ένσταση που κατέθεσε και έγινε δεκτή από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Κυκλάδων για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστών από τον Πανθηραϊκό στον χθεσινό ημιτελικό του final-4 της Κ16.

Στο αγωνιστικό σκέλος του τελικού, ο Γκέκα δημιούργησε την πρώτη φάση στο 9' για τους Παριανούς δοκιμάζοντας ένα σουτ από μακριά που δεν ανησύχησε τον Χαλίλι ο οποίος μπλόκαρε.

Στο 19' η Μύκονος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Βετσάι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Κοτσέλη να πιάνει την κοντινή προβολή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΑΟ Πάρου απείλησε ξανά με τον Κεβάνι να κάνει το σουτ από τα δεξιά αλλά ο Χαλίλι έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μελανίτης έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε εστία.

Η Μύκονος απάντησε εκ νέου στις ευκαιρίες στο 36'. Ο Βετσάι εκτέλεσε το φάουλ, ο Κοτσέλης έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σαρρή.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους, στο 44', ο Χαλίλι με απευθείας γέμισμα από τη μεσαία γραμμή αιφνιδίασε τον Σαρρή, ο οποίος έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.

Στο 50' η Μύκονος απείλησε ξανά με τον Καράι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Καρόσι και βγήκε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιαννόπουλος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά ο Σαρρής έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 58' η Πάρος απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Κεβάνι να κάνει το μακρινό σουτ αλλά ο Χαλίλι να αποκρούει στη γωνία του, ενώ ο Σαρρής έσωσε ξανά τον ΑΟ Πάρου στο 69' μετά από σουτ του Ματάι από τα δεξιά.

Στο 74' η ΑΕ Μυκόνου ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαρρή πάνω στον Γιαννόπουλο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Ζαράνη να λέει παίζετε, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Πάρος απείλησε με τον Γκέκα να σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Στο 78' ο Ντρέου έχασε τεράστια ευκαιρία για τη Μύκονο καθώς βρέθηκε στη μικρή περιοχή αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με τον τελικό να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί όπου ο ΑΟ Πάρου ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τον τίτλο με 5-4!