Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021 17:29

Πρώτη νίκη με ανατροπή στην Καλλιθέα για την Ρόδο

Την πρώτη της -μεγάλη νίκη- πανηγύρισε η Ρόδος που επικράτησε στο Ελ Πάσο με 2-3 και έμεινε μόνη τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Σε έναν αγώνα που είχε δύο ανατροπές στο σκορ, τα ''Ελάφια'' είχαν αρκετά καλή παρουσία απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα που έδειξε μεγάλη αυταπάρνηση.

Στο 17' ο Αρναρέλλης με πλασέ έκανε το 0-1, ωστόσο η Καλλιθέα με ανατροπή πήρε το προβάδισμα χάρη σε γκολ των Καββαδία στο 50' που εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Πίτκα στο πέναλτι του Χοτζάλι και Μαρουκάκη στο 55'. Στο 68' ο Δελαπόρτας με φάουλ έκανε το 2-2, με τον Βουργουντζή συο 7'8 να πετυχαίνει το 2-3.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

5' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο! Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σερέντιουκ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ωστόσο νικήθηκε από τον Πάντο

9' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα! Κάθετη πάσα του Καλύβα για τον Σταύρου, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Πίτκα

13 Η Ρόδος έτρεξε το γήπεδο, ο Τσίπρας τροφοδότησε κάθετα τον Αρναρέλλη, ο οποίος βρέθηκε βρέθηκε απέναντι από τον Πάντο, ωστόσο καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση

17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Σε νέα αντεπίθεση ο Ριτάκο έκανε την κάθετη πάσα στον Μαρτσάκη, ο τελευταίος γύρισε παράλληλα στον Αρναρέλλη, ο οποίος με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στη Ρόδο

19' Ωραία κάθετη πάσα του Σταύρου στον Μαρουκάκη, ο επιθετικός των "κυανόλευκων" έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο στο ξεκίνημα της φάσης υπέπεσε σε επιθετικό φαουλ

36' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα! Σέντρα του Μαρουκάκη, ο Καραγιώργης απομάκρυνε με κεφαλιά και ο Στούπης με πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πίτκα

42' Γέμισμα του Καντέ, ο Μαρτσάκης απομάκρυνε πάνω στον Μαρουκάκη, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πίτκα

43' Νέα ευκαιρία για την Καλλιθέα! Σέντρα του Καλύβα, γυριστή κεφαλιά του Μαρουκάκη, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία του Πίτκα

48' Κερδίζει πέναλτι η Καλλιθέα.

49'Σέντρα του Χοτζάλι, ο Νικολόπουλος βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο κ. Βεργέτης καταλόγισε το πέναλτι

50 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Ο Πίτκας απομάκρυνε την εκτέλεση του Χοτζάλι, ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αργόετρα, ο Καββαδίας εκμεταλλέυτηκε τις κόντρες και με κοντινό πλασέ σημείωσε το 1-1

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Πλασέ του Μαρουκάκη, η μπάλα κόντραρε στον Καραγιώργη και κατέληξε στα δίχτυα του Πίτκα για το 2-1

56'Σέντρα του Νικολόπουλου, σουτ του Μαρτσάκη, δύσκολη επέμβαση του Πάντου

61' Σουτ του Χοτζάλι πάνω από τα δοκάρια του Πίτκα

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Εντυπωσιακή εκτέλεση φαουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα στα δίχτυα του Πάντου για το 2-2.

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Σέντρα του Πεχλιβανόπουλου, ο Πάντος απομάκρυνε με δυσκολία την κεφαλιά του Δελαπόρτα και ο Βουργουντζής με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-3

74' Αντεπίθεση της Ρόδου, ο Βουργουντζής έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή της Καλλιθέας, μπλόκαρε εύκολα ο Πάντος

Π.Α.Ε. ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Παντελίδης (77' Φέκκας), Κρητικός, Καλύβας (89' Εγνκουεμ), Καντέ (77' Σάμιος), Παπαγγελής, Καραγιάννης (46' Χοτζάλι), Στούπης, Σταύρου (60' Τσιντωνης), Καββαδίας, Μαρουκάκης.

Π.Α.Ε. ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (58' Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Καραγιώργης, Μαρτσάκης (67' Ρεβυθόπουλος), Χύσι (58' Βουργουντζής), Μπαξεβάνος, Τσίπρας, Ριτάκο (46' Δελαπόρτας), Σερέντιουκ, Αρναρέλλης (44' λ.τρ. Μακρής).