Σάββατο, 22 Μαΐου 2021 17:29

Η Καλαμάτα πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Ρόδο

Η Καλαμάτα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου της Football League καθώς επικράτησε με 1-0 της Ρόδου και ξέφυγε πέντε βαθμούς έχοντας ωστόσο ένα ματς περισσότερο από τα Ελάφια.

Το γκολ του Μπουσμπίμπα στο 24' ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρίποντο στην Μαύρη Θύελλα, με τη Ρόδο να έχει δοκάρι στο 31' σε σουτ του Αρναρέλλη.

Το ματς είχε αρκετά καλό ρυθμό και όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τον παράγοντα έδρα και να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα στην Επισκοπη. Στο 89 η Ρόδος ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Αρναρελλη όμως ο διαιτητής Βεργέτης υπέδειξε τη συνέχεια του αγώνα..

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4' Σέντρα του Μαβινγκά, γυριστή κεφαλιά του Ηλιόπουλου, μπλόκαρε εύκολα ο Πίτκας

10' Συρτό σουτ του Μπουσμπίμπα, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πίτκα

24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ. Τρομερή μπαλιά από τον Παυλίδη, ο οποίος έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μπουσμπίμπα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πίτκα για το 1-0

31' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Κάθετη πάσα του Τσίπρα για τον Αρναρέλλη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ταϊρη, ωστόσο το πλασέ του βρήκε στον γκολκίπερ της Καλαμάτας και στην συνέχεια κατέληξε στο κάθετο δοκάρι

39' Συρτό σουτ του Μαβινγκά, μπλόκαρε εύκολα ο Πίτκας

44' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, όταν μετά από πάσα του Σουμπίνιο, ο Παπατόλιος δοκίμασε το μακρινό σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πίτκα

54' Γύρισμα του Παπατόλιου, απομάκρυνε από την περιοχή ο Καψάλης

76' Σέντρα του Μαρτσάκη, μπλόκαρε εύκολα ο Ταϊρης

78' Διαγώνιο σουτ του Αλεξόπουλου μέσα από την περιοχή της Ρόδου, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

79' Σωτήριο τάκλιν του Χύσι επάνω στον Μαρκόφσκι, ο οποίος ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Πίτκα μέσα από την μεγάλη περιοχή

82' Η Καλαμάτα βγήκε στην κόντρα επίθεση, ο Μαβινγκά έκανε τη σέντρα, ωστόσο ο Αλεξόπουλος δεν μπόρεσε να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση.

89' Ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Αρναρέλλη η Ρόδος, κοντά στην φάση ο Χρήστος Βεργέτης που έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

Π.Α.Ε. ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Tαΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Σουμπίνιο (57' Νατσιόπουλος), Παυλίδης (53' λ.τρ. Αναστασόπουλος), Μπουσμπίμπα (73' λ.τρ. Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (57' Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι.

Π.Α.Ε. ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69' Νικολόπουλος), Καραγεώργης (59' λ.τρ. Δελαπόρτας), Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Σουλάι (46' Χύσι), Μπαξεβάνος, Τσίπρας, Βουργουντζής (46' Σερεντιουκ), Μαρτσάκης (84' Μακρης), Αρναρελλης.