Σάββατο, 19 Ιουνίου 2021 19:26

Μια ανάσα από τη Superleague 2 το Αιγάλεω μετά τη νίκη του επί της Καλαμάτας

Μετά από αρκετά χρόνια το Αιγάλεω ειναι κοντά στο να επιστρέψει στην Superleague 2 αφού με τη νίκη επί της Καλαμάτας με 2-0 βρίσκεται κοντά ώστε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την ανώτερη κατηγορία αφού στο τελευταίο ματς με την Καλλιθέα χρειάζεται μόλις έναν βαθμό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Μπαρμπαρούσης ο οποίος με δυο προσωπικά γκολ στο 38' και 83' χάρισε τη νίκη στον ιστορικό σύλλογο.

Από την άλλη, η ήττα αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί ίσως η... πιο γλυκιά των τελευταίων χρόνων αφού το αποτέλεσμα της Ρόδου με τη Σαντορίνη, χρίζει πρωταθλήτρια τη Μαύρη Θύελλα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

22' Πρώτο σουτ για την Καλαμάτα, με τον Έμπερτ. Αρκετά άουτ η μπάλα.

30' Ευκαιρία για το Αιγάλεω! Σέντρα του Βλάχου με αποδέκτη τον Μπαρμπαρούση, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο πάνω από τα καρέ του Αραμπατζή

37' Σουτ στην κίνηση του Τσιλιγκίρη, μπλόκαρε ο Αραμπατζής

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ.1-0 το Αιγάλεω με τον Μπαρμπαρούση που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Καλαμάτας και πλάσαρε ολομόναχος τον Αραμπατζή!

60' Σουτ του Νατσιόπουλου, εκτός γηπέδου η μπάλα!

77' Φαρμακερή σέντρα του Μπουσιμπίμπα, λίγο άουτ η προβολή του Μαρκόφσκι!
79' Διαγώνιο σουτ του Μπουσιμπίμπα, μπλοκάρει ο Σικαλιάς
80' Κοντράρει το σουτ του Μαρκόφσκι και περνά κόρνερ
82' Τρομερή επέμβαση του Σικαλιά σε πολύ δυνατή κεφαλιά του Μαρκόφσκι!
83' 2-0 ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ. Ο Μπαρμπαρούσης "κρέμασε" τον Αραμπατζή κάνοντας το 2-0.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης) Σικαλιάς, Βλάχος Π., Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος Σπ., Οικονομόπουλος, Πινιώτης (58' Κασνέτσι), Χαντί (58' Γουερέ), Τσιλιγκίρης (84 Λάσκαρης), Σταματάκης (75' Τσίτσαρης), Μπαρμπαρούσης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος) Αραμπατζής, Παναγιώτου, Σαλίνες (73' Ηλιόπουλος), Τσελεπίρης, Ευάγγελου, Νατσιοπουλος, Καρουτης (63' Παυλίδης), Κερι (63' Σουμπίνιο), Τριανταφυλλάκης (63' Μαρκόφσκι), Αλεξόπουλος (63' Μπουσμπίμπα), Έμπερτ.