Κυριακή, 01 Νοεμβρίου 2020 17:55

Νίκη στις καθυστερήσεις για τον Πανιώνιο, 2-1 τον Χαραυγιακό

Φοβερή έκβαση είχε το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον Χαραυγιακό, καθώς ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς προοριζόταν για μια δίκαιη ισοπαλία, ο Σταμάτης σκόραρε στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη κατάφερε για τρίτη συνεχόμενη φορά σε ισάριθμες προσπάθειες να καθαρίσει ένα ματς το οποίο στο ημίχρονο ήταν ισόπαλο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά χλιαρό και από τις δύο ομάδες, με αρκετά φάουλ τα οποία διέκοπταν το παιχνίδι και έτσι δεν μπορούσε να αποκτήσει ρυθμό, αν και ο Πανιώνιος σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν μισό κλικ πάνω από τον Χαραυγιακό, καθώς δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, αν και καμία δεν μεταφράστηκε σε γκολ. Η ισορροπία αυτή άλλαξε, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Χαραυγιακός μπήκε πολύ δυναμικά.

Παρόλα αυτά, ο Πανιώνιος κατάφερε, κόντρα στη ροή του δεύτερου ημιχρόνου, να ανοίξει το σκορ μετά από φάουλ που κερδήθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή το οποίο εκτέλεσε ο Γροντής, ο οποίος βρήκε τον Κοντοέ στον αέρα και εκείνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βακερλή στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε την άμυνα του Πανιωνίου και ο Χαραυγιακός σχεδόν 20 λεπτά αργότερα, καθώς στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης θα γίνει η ισοφάριση σε 1-1 μετά από κόρνερ με κεφαλιά του ανεβασμένου στο δεύτερο ημίχρονο αρχηγού των φιλοξενούμενων Μαραγκουδάκη. Μετά την ισοφάριση, ο Πανιώνιος είχε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 80’ με εξ’ επαφής σουτ από τους Σταμάτη και Ξιγκόρο, το πρώτο το απέκρουσε ο τερματοφύλακας και το δεύτερο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Και ενώ φαινόταν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, η συνεργασία δύο παικτών ήρθε να λυτρώσει την ομάδα τους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Γροντής σέρβιρε και ο Σταμάτης εκτέλεσε τον τερματοφύλακα του Χαραυγιακού για να κάνει το 2-1 και να χαρίσει τους πολύτιμους 3 βαθμούς στον Πανιώνιο.

Ροή Αγώνα

8’ Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Χαραυγιακού στο πρώτο δοκάρι περνάει απευθείας άουτ

11’ Ακίνδυνη κεφαλιά του Ξιγκόρου μετά από φάουλ περνάει άουτ

14’ Σουτ του Νίνο ελάχιστα εντός περιοχής καταλήγει στην αγκαλιά του Βακερλή

17’ Τετ-α-τετ του Δρίτσα μετά από πάσα του Γροντή καταλήγει άουτ

21’ Ο Νίνο σε προσπάθεια του να περάσει και τον τερματοφύλακα του Χαραυγιακού βγάζει τη μπάλα άουτ

23’ Σουτ του Γροντή έξω από την περιοχή μετά από κόρνερ, αν και κοντράρει δεν μπερδεύει τον τερματοφύλακα του Χαραυγιακού, ο οποίος μαζεύει εύκολα

33’ Μετά από δουλεμένο στην προπόνηση κόρνερ, η μπάλα βρίσκεται στο ποδι του Γροντή λίγο εκτός περιοχής, ο οποίος σουτάρει και τη στέλνει άουτ για λίγο

34’ Κίτρινη κάρτα για τον Μπρέγκου του Πανιωνίου

41’ Κίτρινη κάρτα για τον Παρασκευόπουλο

43’ Σουτ που πιάνει στον αέρα ο Ξιγκόρος στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Χαραυγιακού

45’ Κάρτα στον Κούτρα

45+2 Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49’ Χαμηλό σουτ του Κουκοβίνη κοντράρει και ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου μαζεύει

53’ (ΓΚΟΛ) Φάουλ που κέρδισε ο Πανιώνιος έξω αριστερά από τη μεγάλη περιοχή, μετά από εκτέλεση του Γροντή, ο Γιάννης Κοντοές παίρνει την κεφαλιά και τη βάζει γκολ

54’ Αλλαγή για τον Πανιώνιο, μπαίνει ο Μούντριχας στη θέση του Δρίτσα

57’ Αλλαγή για τον Χαραυγιακό, βγαίνει ο Τζέκος που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τραυματισμό, στη θέση του μπαίνει ο Κάραβος

60’ Σκαστό σουτ του Αλσίνιο έξω από την περιοχή δεν δυσκολεύει τον Στουρνάρα

64’ Αλλαγές, για τον Χαραυγιακό μπάινει ο Παρασκευόπουλος και ο Ντουνης, για τον Πανιώνιο μπαίνει ο Κουτσακης στη θέση του Νίνο

71’ ΓΚΟΛ για τον Χαραυγιακό μετά από κόρνερ με κεφαλιά, σκόρερ ο αρχηγός Μαραγκουδάκης που ισοφαρίζει σε 1-1

80’ Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο με εξ’επαφής σουτ από τους Σταμάτη και Ξιγκόρο, το πρώτο το αποκρούει ο τερματοφύλακας και το δεύτερο έστειλε τη μπάλα άουτ

81’ Διπλή αλλαγή για τους κυανέρυθρους, στη θέση του Ξιγκόρου περνάει ο Παπαδόπουλος και στη θέση του Ζούλια περνάει ο Καραβίδας

83’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Χαραυγιακό, στη θέση του Κούτρα περνάει ο Κουτσοποδιώτης

87’ Αδύναμο σουτ του Μούντριχα εκτός περιοχής, κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Βακερλή

92’ (ΓΚΟΛ) Φοβερο σπάσιμο της μπάλας απο τον Γροντή βγάζει τετ-α-τετ τον Σταμάτη, ο οποίος με ένα δεξί πλασέ στην αριστερή γωνία του τέρματος του Χαραυγιακού κάνει το 2-1

Λήξη αγώνα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΟΠΟΥΛΗΣ): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ζάχι, Ζούλιας (84' Καραβίδας), Κοντοές, Μπρέγκου, Ξυγκώρος (81' Παπαδόπουλος), Νίνο (64' Κουτσάκης), Σταματής, Γροντής, Δρίτσας (53' Μούντριχας).

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΌΣ(ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΧΑΤΖΙΑΛΕΞΗΣ): Βακερλής, Τσέκος (57' Κάραβος), Παρασκευόπουλος Π., Κούτρας, Μαραγκουδάκης, Γιαννόπουλος, Κασσιανός, Κουκοβίνης, Πλούμης, Κουτσούμας, Αλσίνιο (64' Παρασκευόπουλος Ο.)