Σάββατο, 28 Αυγούστου 2021 23:05

Αποκλεισμος για τον Αστέρα Βάρης

Μεγάλη πρόκριση στην β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΑΟΑΝ ο οποίος επικράτησε 2-0 του Αστέρα Βάρης!

Σκόρερ για το “μπλε” αστέρι ο Μαρκάκης και ο Ανυφαντάκης που πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Νίκου Σουργιά κέρδισε δύο πέναλτι στην αναμέτρηση, σκόραρε το ένα και με το 2-0 πέρασε στην β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς φάσεων πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο του Αγίου Νικολάου, με τον ΑΟΑΝ να είναι εκείνος που πήρε το εισιτήριο και παράλληλα την πρόκριση με επαγγελματική εμφάνιση.

Οι κυανολευκοι παρότι προσπάθησαν αρκετά δεν τα κατάφεραν αφού οι λασιθιώτες ήταν αυτοί που με γκολ των Μαρκάκη στο 62’ από το σημείο του πέναλτι και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανυφαντάκη στο 90’, πέρασαν πανηγυρικά στον β’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο 37' λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα που ξεκίνησε το ματς με πέντε μικρούς και έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Τσανάι, Πυθαρούλης, Μαυρής, Μαρκάκης, Τσόφλιος, Φουκαράκης, Νοκάι, Παπαδόπουλος

Αστέρας Βάρης: Μαρινάκης, Χαιδος, Νάκας, Νικολακόπουλος, Οικονομόπουλος, Μάγγος, Καναβέτας, Κατσικογιάννης, Μπελαβράκης, Νιούμαν, Μανωλιάς

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος στο ματς ο ΑΟΑΝ παίρνει την πρόκριση στην β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Βάρης.

90 απευθείας εκτέλεση φάουλ Ανυφαντάκη, λάθος εκτίμηση του Μαρινάκη και 2-0 ο ΑΟΑΝ!

84' Σουτ του Μαρκάκη η μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

83′ Αλλαγή και για τον ΑΟΑΝ, μέσα ο Τζιλάι στη θέση του Νοκάι.

82′ Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Παστρίκος στη θέση του Νάκα.

75’ Ο Αστέρας διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι αμυντικού του ΑΟΑΝ, ωστόσο ο Μαυραντωνάκης δεν βλέπει παράβαση και ζητάει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

65’ Περνάει εκτός λόγω τραυματισμού ο Μανωλιάς και μπαίνει ο Παναγόπουλος για λογαριασμό του Αστέρα.

62’ Γκοοοολ για τον ΑΟΑΝ! Ο Μαρκάκης είναι εύστοχος από τα 11 βήματα και βάζει μπροστά στο σκορ τους Λασιθιώτες!

61′ Πέναλτι για τον ΑΟΑΝ που κερδίζει ο Μαρκάκης!

60′ Συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Νικολάου, το 0-0 παραμένει.

48' Προσωπική ενέργεια και σουτ του Χάιδου, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Μπένκο

46′ Σέντρα χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος.

45′ Τέλος στο πρώτο μέρος. ΑΟΑΝ - Αστέρας Βάρης 0-0.

45' Mεγάλη ευκαιρία σουτ του Δολαψάκη κόντραρε με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Νοκάι που από το.ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ!

40' Σουτ από ευνοϊκή θέση από το Φουκαράκη η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

37′ Διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων για την υπόδειξη.

37' O Μανωλιάς εκτελεί φάουλ, βρίσκει τον Καναβέτα ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

27' Ένα σουτ του Κατσικογιάννη πέρασε άουτ.

25' δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Μάγγου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

11′ Το 0-0 παραμένει στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Νικολάου.

11′ Ο Παπαδόπουλος όμως έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον ΑΟΑΝ, καθώς ο Μαρινάκης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και κράτησε το μηδέν για τον Αστέρα.

10′ Ο Νοκάι κέρδισε πέναλτι για τον ΑΟΑΝ.

8' Σέντρα από τον Νοκάι, όμως δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας, Πρώτη επίσκεψη του ΑΟΑΝ στα καρέ του Αστέρα.