Τρίτη, 15 Φεβρουαρίου 2022 11:54

Ο Εθνικός λύγισε τον Αστέρα Βάρης

Ένα γκολ αποδείχθηκε αρκετό για τον Εθνικό, προκειμένου να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Βάρης και να πλησιάσει σε απόσταση... αναπνοής την Προοδευτική, που είχε ρεπό.

Το γκολ αυτό το πέτυχε ο Σάμιος με πλασέ στο 26ο λεπτό, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Φερναντίνιο (1-0). Τρία λεπτά μετά (29') ο Γκούμας εκτέλεσε φάουλ με αριστοτεχνικό τρόπο, όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Οι κυανόλευκοι της Ανατολικής Αττικής είχαν καλή παρουσία, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα και, έτσι, βρέθηκαν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων), Κουρμαδιάς (Δωδεκανήσου)-Μπεκιάρη (Αθηνών)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πέτρος Δημητρίου): Μουζάκης, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Νταούλιας, Ντάφλας, Μπέλερης, Σάμιος (90' Χαρίτος), Σουμπίνιο (74' Ζαχαράκης), Παντελίδης, Λύγκος (86' Κώστας), Φερναντίνιο (90' Αποστόλου)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Μιχάλης Κάτσικας): Σταματόπουλος, Κοφσανίδης, Μανδύλης, Σπίντζος, Μαραγκουδάκης, Μάγγος, Γκέκας, Κατσικογιάννης (83' Νιούμαν), Καλλιμάνης, Γκούμας, Παρασκευόπουλος