Πέμπτη, 25 Αυγούστου 2022 23:14

Επιβλητική φιλική νίκη του Εθνικού κόντρα στον Βύζαντα

Σταθερά το καλό του πρόσωπο εμφανίζει στα φιλικά παιχνίδια ο Εθνικός, εντείνοντας την προσδοκία στις τάξεις των φιλάθλων του ενόψει της νέας σεζόν στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Σε ματς που έγινε νωρίτερα χτες (24/8) στο δημοτικό γήπεδο Μεγάρων και στο οποίο αγωνίστηκαν και αρκετοί υπό δοκιμή ποδοσφαιριστές από τις δύο πλευρές, η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 4-1 του Βύζαντα, που ήταν κοντά στο σκορ όσο αγωνίζονταν οι αρχικές ενδεκάδες.

Στο 22ο λεπτό ο Σάμιος είχε σουτ στο δοκάρι, με τον Δρόση να ανοίγει τελικά το σκορ με σουτ στο 34' (0-1). Τρία λεπτά μετά (37') ο Σάμιος βρήκε δίχτυα με πλασέ (0-2), με τον Ζέρβα να μειώνει με πλασέ στο 39ο λεπτό (1-2). Μάλιστα, στο 43' ο Καραγιάννης σκόραρε σε φάση που προηγήθηκε δοκάρι του Ατματζίδη, όμως η ισοφάριση δεν... κατοχυρώθηκε, αφού ο σκόρερ είχε συλληφθεί σε θέση οφσάιντ. Στο 65' ο Φραγκόπουλος έγραψε το 1-3 με σουτ και στο 74' διαμορφώθηκε το τελικό 1-4 με κεφαλιά υπό δοκιμή ποδοσφαιριστή με τα κυανόλευκα.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Δημήτρης Καλύκας): Χαλκίδης, Κωνσταντινίδης, Λύγδας, Απ. Φυσαράκης, Μουσκάι, Χατζημελετιάδης, Σαχόλλι, Καραγιάννης, Φλορέα, Ατματσίδης, Ζέρβας

Στο β' μέρος έπαιξαν και οι Κουφής, Δρυμούσης, Φλέγκας, Κωνσταντίνου, Γεωργιάδης, Τεκίνι, Γ. Φυσαράκης, Σταφάι, υπό δοκιμή, υπό δοκιμή

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θεόφιλος Καλύβας): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Παπαγεωργίου, Βασιλείου, Ντάφλας, Νταλακούρας, Διάκος, Σεκούμπα, Δρόσης, Σάμιος

Στο β' μέρος έπαιξαν και οι Πίνης, Πλουμάτος, Βόσος, Θεοδώρου, Κλάιντ, Κώστας, Δώδας, Γιαλετάκης, Φραγκόπουλος, υπό δοκιμή, υπό δοκιμή