Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2023 17:13

Ανέβηκε στην πεντάδα η Ερμιονίδα

Επέστρεψε στις επιτυχίες η ΑΕ Ερμιονίδας, μετά το... διάλειμμα στην Κω, πήρε το αργολικό ντέρμπι με τον Φοίνικα Ν. Επιδαύρου και επανήλθε στην πεντάδα της κατάταξης στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Θ. Γιακαλή επικράτησε με 2-0 χάρη σε γκολ που πέτυχαν ο Τσόφλιος με πλασέ στο 8' σε ασίστ του Ι. Κάλα (1-0) και ο Κοτσοβός με διαγώνιο σουτ στο 52' σε ασίστ του Τρέσα (2-0). Η επικράτηση της Ένωσης γίνεται ακόμη πιο αξιοσημείωτη αν σκεφτεί κανείς ότι από το 12ο λεπτό είχε αναγκαστεί να αγωνίζεται με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Τζιέρη με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή παρεμπόδισε ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων που ετοιμαζόταν να μπει στην περιοχή και, συνεπώς, βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έμειναν με εννέα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, αφού στο 69' αποβλήθηκε και ο Ι. Κάλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σημειώνεται ότι στο 40ο λεπτό ο Τσόφλιος σκόραρε με πλασέ από πλάγια θέση, όμως είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ και, έτσι, το γκολ δεν μέτρησε.

Διαιτητές: Μπόζνος, Λουκάς-Παπαγεωργίου (Αρκαδίας)

ΑΕ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Θοδωρής Γιακαλής): Πονηρός, Κοτσοβός, Μηλιώτης, Τζιέρης, Βιρβίλης, Νικολόπουλος, Γ. Τριμπόνιας (77' Λαμάι), Φερεκίδης, Τσόφλιος (93' Λαντίκας), Τρέσα (89' Καράι), Ι. Κάλα

ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ν. ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ (Δημήτρης Κρεμμύδας): Συνοδινός, Μούγιος (73' Παπαγεωργίου), Καρέλης (83' Δαρδάνης), Χ. Κάπλατζης, Π. Τριμπόνιας, Παπαϊωάννου, Μερκούρη (46' Λαθούρης), Χατζησοφρωνίου, Μπιτζής, Κουϊμέλης (73' Γκουριώτης), Γεωργίου

Πηγή: soccerlive.gr