Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2023 17:42

Ο Πανηλειακός «γκρέμισε» από την κορυφή τη Ρόδο

Άλλη μία ανατροπή σημειώθηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, όπου λαμβάνει χώρα ένα συναρπαστικό και απρόβλεπτο πρωτάθλημα.

Στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός νίκησε με 2-1 τη Ρόδο και την «γκρέμισε» από την πρώτη θέση, όπου πλέον ισοβαθμούν ο Πανιώνιος και ο Αιολικός. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με σουτ του Αράπι έπειτα από ασίστ του Αλ Μπασάμ (1-0). Μάλιστα, πριν προλάβουν να συνέλθουν οι νησιώτες, δέχθηκαν και δεύτερη ψυχρολουσία, καθώς στο 18ο λεπτό ο Καλομοίρης σκόραρε με πλασέ μετά από ασίστ του Τσίγκρηλα (2-0). Δύο λεπτά μετά (20') ο Τσούτσης μείωσε με κεφαλιά (2-1), όμως η αντεπίθεση των πράσινων δεν είχε συνέχεια. Σημειώνεται ότι στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα ο Τρόκα, ενώ στο 93' την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Διαμαντόπουλος από πλευράς γηπεδούχων, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητές: Ρέκκας, Μπουρίκας-Νικολόπουλος (Μεσσηνίας)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Δ. Τσίγκρηλας, Μάρκου, Αράπι (66' Κακόγιαννος), Μπάλλας, Καλομοίρης (95' Ιφεανιτσούκου), Π. Τσίγκρηλας (75' Ντοματάς), Αλ Μπασάμ, Δημάκης

ΑΣ ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ψιμόπουλος, Τρόκα, Μάγκας (82' Τσανάκου), Τσούτσης, Μπαρμπαρούσης, Μουζακίτης (68' Χριστοφόρου), Κάμπα, Κανταρτζής, Νικολόπουλος, Τζουανάκης (57' Στεργίου), Βογιατζής

Πηγή: soccerlive.gr