Πέμπτη, 09 Φεβρουαρίου 2023 18:38

Η Ερμιονίδα διέλυσε τον Πανηλειακό

«Χόρευαν» στην... παγωνιά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Ερμιονίδας και έφτασαν σε εντυπωσιακή νίκη απέναντι στον Πανηλειακό, όπως συνιστά το τελικό 6-3!

Για την 13η αγωνιστική και τελευταίου του πρώτου γύρου, η ομάδα του Θ. Γιακαλή επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα στη Μυτιλήνη και διατηρήθηκε στην 5η θέση της κατάταξης στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Για μισή ώρα το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 26ο λεπτό χάρη σε σουτ του Τρέσα από θέση εκτός περιοχής (1-0) και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν δύο λεπτά μετά (28') με πλασέ του Καλομοίρη έπειτα από απόκρουση του Πονηρού σε σουτ του Κριστάν (1-1). Κάπου εκεί η Ένωση πάτησε... γκάζι και μετέτρεψε το 1-1 σε... 6-1! Στο 33' ο Τσόλφιος αξιοποίησε ασίστ του Φερεκίδη και με σουτ έκανε το 2-1, ενώ στο 41' ο ίδιος παίκτης, από πάσα του Τριμπόνια, σημείωσε το 3-1. Ο τελευταίος μετατράπηκε σε σκόρερ στο 54' και με σουτ έγραψε το 4-1, με τον Φερεκίδη να βρίσκει δίχτυα στο 58' με σουτ από ασίστ του Κοτσοβού και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Στην επόμενη φάση, στο 60', ο Τρέσα βρέθηκε στην κατάλληλη θέση από την απόκρουση του Καρακίτσου και με πλασέ σημείωσε το 6-1, για να έρθει η μείωση του σκορ στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης. Στο 75' έγινε το 6-2 από αυτογκόλ του Τζιέρη σε σέντρα του Καλομοίρη και στο 85' ο τελευταίος νικήθηκε από τον Πονηρό σε εκτέλεση πέναλτι, όμως στην επαναφορά από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 6-3.

Διαιτητές: Τριγάζης, Ξουρίδας-Αλεξόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

ΑΕ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Θοδωρής Γιακαλής): Πονηρός, Κοτσοβός, Μηλιώτης (65' Φουρνάρος), Τζιέρης, Βιρβίλης, Νικολόπουλος (68' Κάλα Στίβι), Τριμπόνιας (81' Στεργίου), Φερεκίδης, Τσόφλιος, Τρέσα (81' Κόντος), Άντουνιτς (65' Καράι)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Ζαχί, Διαμαντόπουλος, Κασμερίδης (71' Ονουσόνιε Τζορτζ), Μάρκου, Γκουλ (59' Αλμπάνης), Μπάλλας, Λούσκος (46' Δημάκης), Κριστάν (59' Ντοματάς), Καλομοίρης, Αλ Μπασάμ (71' Αράπι).

Πηγή: soccerlive.gr