Δευτέρα, 27 Μαρτίου 2023 21:28

«Ξέσπασε» ο Πανιώνιος κόντρα στον Πανγυθεατικό

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Πανιώνιος το απόγευμα της Κυριακής (26/3) και παρέμεινε στην κορυφή του 4ου ομίλου, σε ισοβαθμία με τη Ρόδο και τον Αιολικό.

Η ομάδα του Π. Παπαπαναγή επιβλήθηκε με 5-0 του Πανγυθεατικού, σε ένα ματς το σκορ του οποίου πήρε διαστάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μπροστά σε περισσότερους από 4.000 φιλάθλους του που έδωσαν όμορφο παλμό στις εξέδρες, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 29' χάρη σε δυνατό σουτ του Λίμα από θέση εκτός περιοχής (1-0). Στο 56' ο σκόρερ του πρώτου γκολ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μίχος εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, με τον Τσιμπόκα να «σημαδεύει» δοκάρι στο 77' με σουτ. Στο 82' ο Σέχου σημείωσε το 3-0 με πλασέ έπειτα από ασίστ του Τσίπρα, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις όπου σημειώθηκαν άλλα δύο γκολ. Στο 91' ο Τσιμπόκας σημείωσε το 4-0 με σουτ και στο 92' ο Διονέλλης πέτυχε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λίμα το τελικό 5-0. Σημειώνεται πως με τη σέντρα μετά το πέμπτο γκολ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για... καθυστέρηση ο Γιαννόπουλος από πλευράς φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Σαμιωτάκης (Ηρακλείου), Καραγιάννης-Πλάκας (Δυτ. Αττικής)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Ξυγκόρος, Καρδάμης, Μίχος, Μπρέγκου (60' Τσιμπόκας), Πίσπας (70' Τσίπρας), Σέχου, Μούντριχας (60' Γροντής), Πριόνας (70' Διονέλλης), Γκίνο (79' Παπαδάκης), Λίμα

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Σταύρος Μανιάτης): Καβαλιώτης, Πετρόπουλος (70' Τσάρρι), Κωστάκος (80' Κακούρος), Αναστασάτος, Κουρτέσης, Μανωλάκος, Διαμαντάκος, Παναγόπουλος (87' Αμπαζάι), Μπερδούσης (70' Κουτσιουμάρης), Δασκαλάκης (46' Χρυσικάκος), Γιαννόπουλος.

Πηγή: soccerlive.gr