Κυριακή, 02 Απριλίου 2023 22:05

Ισοπαλία για Κερατσίνι και Γιούχτα

Πολύτιμο βαθμό πρόσθεσε στη συγκομιδή του το Κερατσίνι, στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία στη Γ' Εθνική!

Η ομάδα του Π. Κωνσταντακόπουλου απέσπασε το ισόπαλο 1-1 στις Αρχάνες απέναντι στον Γιούχτα, που κυριάρχησε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο» και να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του στην κορυφή του 5ου ομίλου, βλέποντας έτσι τη διαφορά να μειώνεται στους δύο βαθμούς.

Οι «ροσονέρι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13ο λεπτό όταν μετά από πλάγιο άουτ του Πάππου, ο Ρόππας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι πράσινοι άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, την οποία ενέτειναν στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 69' έχασαν τεράστια, διπλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν ο Γιαλούσης νικήθηκε από τον Καπούταγλη σε πέναλτι που κέρδισε ο Δωματάς σε χέρι του Σουβατζόγλου. Στη συνέχεια της φάσης, μάλιστα, ο γκολκίπερ σταμάτησε και τον Γκίνη, κρατώντας σε εκείνο το σημείο ανέπαφη την εστία του! Η ισοφάριση ήρθε στο 76', όταν η μπάλα σταμάτησε αρχικά στο δοκάρι από το ανάποδο ψαλίδι του Ροβίθη και στη συνέχεια ο Βρεττός «έσπασε» την μπάλα στον Γελαδάρη που πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι κορύφωσαν τις ενέργειές τους για την ανατροπή, όμως ο Καπούταγλης συνέχισε τις σπουδαίες επεμβάσεις του, με κυριότερη εκείνη στο 92', όταν απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Δασκαλάκη.

Διαιτητές: Αντωνίου, Μαυρεδάκης-Πέτσας (Χανίων)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Νίκος Σουργιάς): Χρήστου, Ψαρράς (62' Τουγλής), Τζανής, Κοντογιάννης, Δωματάς (71' Δασκαλάκης), Αργκιλέσι, Νύκταρης (62' Γκίνη), Ροβίθης, Γελαδάρης, Βρεττός, Γιαλούσης

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Καπούταγλης, Νταγκουνάκης, Βύρης, Μενδρινός, Δούμουρας, Πάππος (85' Μαχμουτάι), Καλαμβόκης, Χαρίτος, Ρόππας (62' Κοντογιαννάτος), Σουβάτζογλου, Κόκας

Πηγή: soccerlive.gr