Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2017 02:18

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ

Η 13η αγωνιστική ήταν η τυχερή για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων και «έσπασε» το ρόδι στις νίκες του φετινού πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 11-2 με την Αργυροπούλου. Ωστόσο, η Ελπίδα κατάφερε με συνεχόμενους πόντους να μειώσει σε 12-11. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά (15-14, 17-16) αλλά οι φιλοξενούμενες πίεσαν στην υποδοχή και βρήκαν λύσεις στην επίθεση για το 18-25 (0-1).

Η Ελπίδα ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ (7-14), όμως η ΑΕΚ ροκάνισε και μείωσε με τη Νούσια (21-23) για να περάσει μπροστά με την Αργυροπούλου στο 24-23 και να κατακτήσει το πρώτο της σετ στο φετινό πρωτάθλημα με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ!

Με άλλη ψυχολογία μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-0 και 15-6. Η Ελπίδα πλησίασε 23-20 αλλά ι γηπεδούχες απελευθερωμένες έκαναν το 25-21 και το 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ είχε και αυτό τις ανατροπές του στο σκορ με την Ελπίδα να αυξάνει τη διαφορά στο +5 (7-12) και την ΑΕΚ να επιστρέφει, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά 18-17 για να φτάσουν στην πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα με 25-21.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-23, 25-21, 25-21)

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Βάθη, Ζίγκα, Βενέτη, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Νούσια, Μπελιά λ./ Φιλιπιόνκα, Γεωργαντά, Κουτρουμπή, Καλαφατάκη
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ), Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καλαϊτζάκη, Νώτη, Ευγενίδου, Μυλωνά

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Σαμαράς: «Αρχίζει σιγά σιγά να βγαίνει η δουλειά που κάνουμε. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει στη συνέχεια. Όμως σήμερα τα κορίτσια έπαιξαν πολύ καλά και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα».

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Νομίζω ότι η ΑΕΚ μπήκε πιο έτοιμη, το ήθελε πάρα πολύ. Εμείς με τη σειρά μας δεν παρουσιαστήκαμε καλά. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ».