Σάββατο, 15 Αυγούστου 2020 17:25

Πριν 74 χρόνια είχε δεχτεί ξανά 8 γκολ η Μπαρτσελόνα

Περιγράφοντας κανείς το 8-2 της Μπάγερν επί της Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πει ότι πρόκειται για την «ταπείνωση του αιώνα».

Ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ή, να πιστέψει πριν τον αγώνα ότι οι πρωταθλητές Γερμανίας θα υποχρέωναν την «Μπαρτσα» σε μία από τις πιο ταπεινωτικές βραδιές της ιστορίας της;
 Κι, όμως, αυτό συνέβη! Η διάσημη ισπανική ομάδα, που έχει στις τάξεις της τον κορυφαίο παίκτη του κόσμου, Λιονέλ Μέσι κι άλλα σπουδαία ονόματα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, δέχτηκε 8 τέρματα, κάτι που είχε να συμβεί εδώ και 74 χρόνια και συγκεκριμένα το 1946.
 Ο διασυρμός στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας δεν ήταν ο βαρύτερος στα χρονικά του συλλόγου από την Καταλωνία. Στις 21 Απρίλίου 1946 η Μπαρτσελόνα είχε ηττηθεί 8-0 από την Σεβίλη για το Κύπελλο Ισπανίας.
 Η πιο βαριά των «μπλαουγκράνα», πάντως, ήταν το 12-1 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στις 8 Φεβρουαρίου του 1931, ενώ έχει χάσει δύο φορες με σκορ 11-1 από τη Σεβίλη (29/9/1940) και από τη Ρεάλ Μαδρίτης (13/6/1943).
 Επίσης, τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα περισσότερα σε ευρωπαϊκό ματς για τους Καταλανούς.
 Για δεύτερη φορά στην ιστορία τους δέχονται 4 γκολ στο πρώτο 45λεπτο, μόνο που η πρώτη ήταν εντός των συνόρων και συγκεκριμένα στις 13 Φεβρουαρίου 1994 στο «Ρομαρέδα, όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4-1 από την Μάλαγα (τελικό 6-3).