Κυριακή, 04 Απριλίου 2021 21:21

Εμφατικό πέρασμα από τα Ιωάννινα για τον Παναθηναϊκό, περίπατος για τον Ολυμπιακό στην Α1 γυναικών

Ημέρα των φιλοξενούμενων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 γυναικών, αφού και στα τέσσερα ματς που διεξήχθησαν την Κυριακή 4 Απριλίου καμία γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Μεγάλα “διπλά” πέτυχαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός με τους δύο αιώνιους να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας από 11 βαθμούς, όσους έχει κι ο ΟΑ Χανίων που είχε ρεπό.

169192230 4045930588791253 9008824010349046964 n

Τέλος στο αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε θριαμβευτικά  από την πρωτεύουσα της Ηπείρου με σκορ 46-72. Οι “πράσινες” της Ελένης Καπογιάννη μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο κι έχοντας ως… όπλο την άμυνά τους (δέχτηκαν μόλις έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) προηγήθηκαν με 25 πόντους από το ημίχρονο (19-44), βάζοντας τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

osfp wbc

“Αέρας” πέρασε από τη Λευκάδα ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της τοπικής Νίκης με το επιβλητικό 43-110. Οι “ερυθρόλευκες” φρόντισαν να… τελειώσουν το παιχνίδι στο νησί του Ιονίου από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 28-5! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +31 για τον Ολυμπιακό (24-55), με την εικόνα τη αναμέτρησης να μην αλλάζει και στην επανάληψη.

efaoz wbc

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΕΦΑΟΖ. Η ομάδα του Ζωγράφου δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου. “Έχτισε” διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα (9-27 στο 10’), την οποία και διατήρησε με άνεση, στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας στην νίκη με σκορ 48-66.

paok wbc

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έμεινε πιο ψύχραιμος στο τέλος και κατάφερε να… αποδράσει από την Καλλιθέα κόντρα στις Εσπερίδες, κερδίζοντας με σκορ 65-66. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ σε όλη την διάρκειά του και κρίθηκε με καλάθι της Μάντεν στα 70 δευτερόλεπτα για το φινάλε, με τις οικοδέσποινες να αστοχούν στο σουτ της νίκης με την Κολλάτου στα 6 δευτερόλεπτα.