Παρασκευή, 14 Μαΐου 2021 20:16

Πρόκριση δια περιπάτου για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 90-61 του Ιωνικού στη Νίκαια, έκανε το 2-0 στη σειρά και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε ούτε στο δεύτερο ματς κόντρα στον Ιωνικό, καθώς επικράτησε εμφατικά με 90-61 του Ιωνικού στο κλειστό του «Πλάτωνα» στη Νίκαια, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Το «Τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, κυριάρχησε στο παρκέ και με κορυφαίους τους Μήτογλου (15 π.) και Παπαγιάννη (14 π.) πέρασε στην επόμενη φάση, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ – ΠΑΟΚ (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (0-7), με τον Ιωνικό να πλησιάζει στους 3 (6-9) με πόντους των Πριτζέτ και Χόλογουελ. Η ομάδα του Κάτας έφτασε στο +9 με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου (12-21), με τον Χόλογουελ να ρίχνει τη διαφορά στους 7 πόντους (14-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» έκαναν εξαιρετική εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο και με τρία σερί τρίποντα (ένα του Μποχωρίδη και δύο του Μήτογλου) ξέφυγαν στο +14 (16-30). Ο Ιωνικός προσπάθησε κυρίως με τους Χουγκάζ και Πριτζέτ να πλησιάσει, αλλά ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε κι άλλο τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με +18 (30-48).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γουάιτ με τρίποντο πήγε τη διαφορά στους 20 πόντους (31-51), ο Ιωνικός μείωσε στους 13 (38-51) με Τολιόπουλο και Χουγκάζ, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +24 (46-70).

Ήταν προφανές ότι ο Ιωνικός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς των «πρασίνων», οι οποίοι έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 30 πόντους (52-82), έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και έφτασαν εμφατικά στη νίκη με 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 16-27, 16-22, 15-20