Κυριακή, 08 Μαΐου 2022 18:37

Λύγισε ο Τσιτσιπάς, στον τελικό ο Ζβέρεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ισπανικού Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-2), με τον Γερμανό να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του ισπανικού Masters, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλκαράθ (8/5, 19:30) ο οποίος απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο γκέιμ, έφτασε στο 2-1, ο Γερμανός έφερε το ματς στο 3-3 και έκανε το μπρέικ για το 3-4. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του (3-5) και πήρε το 1ο σετ με 4-6.

Ο Στέφανος ξεκίνησε δυνατά και στο 2ο σετ, ο Ζβέρεφ ισοφάρισε άμεσα αλλά ο Έλληνας τενίστας πήρε ξανά το προβάδισμα (2-1). Ο Τσιτσιπάς διατήρησε το σερβίς του (4-3), βρήκε το μπρέικ και με 6-3 έκανε το 1-1 στα σετ.

Στο 3ο σετ ο Ζβέρεφ έκανε το μπρέικ από το ξεκίνημα, φτάνοντας στο 3-0. Ο Στέφανος μείωσε στη συνέχεια (3-1, 4-2), αλλά ο Γερμανός έφτασε στο 6-2 και πήρε τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό.