Κυριακή, 08 Μαΐου 2022 18:52

Ο μυθικός Αντετοκούνμπο έκανε το 2-1 για τους Μπακς κόντρα στους Σέλτικς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια... τρομακτική εμφάνιση πραγματοποιώντας double-double με 42 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, έβαλε τα κρίσιμα καλάθι και χάρισε τη νίκη στους Μπακς με σκορ 103-101 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Άλλη μία μυθική εμφάνιση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε τα… πάντα για τους Μιλγουόκι Μπακς σκοράροντας 42 πόντους, μαζί με 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, οδηγώντας τα «ελάφια» στην εντός έδρας νίκη με σκορ 103-101, και κάνοντας το 2-1 στη σειρά δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

Ο Greek Freak τα έκανε όλα για τους γηπεδούχους, που έπειτα από μία τρομερή τρίτη περίοδο πήραν ακόμα και διψήφιες διαφορές, όμως είδαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο τους Κέλτες να κάνουν τη μεγάλη επιστροφή έχοντας ως ηγέτη τον Τζέιλεν Μπράουν. Οι παίκτες του Ίμε Ουντόκα πέρασαν ακόμα και μπροστά, όμως ο Greek Freak και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχαν αντίθετη άποψη και με μεγάλα καλάθια μπόρεσαν να φτάσουν τη νίκη.

Πλην του Γιάννη που ήταν απλά απολαυστικός, ο Χόλιντεϊ είχε 25 πόντους με μια απίθανη τρίτη περίοδο, 13 είχε ο Μπρουκ Λόπεζ και 11 ο Πατ Κόνατον. Από την άλλη πλευρά, ο Μπράουν μέτρησε 27 πόντους με 12 ριμπάουντ, ο Αλ Χόρφορντ είχε 22 με 16 ριμπάουντ και 14 πρόσθεσε ο Ντέρικ Γουάιτ. Κακός ο Τζέισον Τέιτουμ με μόνο 10 πόντους και 4/19 εντός πεδιάς!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά νευρικές στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να είναι αρκετά άστοχες στις προσπάθειες που πήραν κυρίως από μακριά. Χαρακτηριστικό ήταν πως οι Σέλτικς έκλεισαν το πρώτο μέρος με 33,3% στα εντός πεδιάς, την ίδια ώρα που οι Μπακς είχαν 39,1%. Οι Κέλτες ξεκίνησαν κάπως καλύτερα παίρνοντας μια μικρή διαφορά, όμως γρήγορα τα «ελάφια» έφεραν το ματς στα μέτρα τους και με πρωταγωνιστή τον Μπρουκ Λόπεζ έφτασαν στο +6 (21-15), ενώ η περίοδος έκλεισε στο υπέρ τους 22-19, δείγμα της μεγάλης αστοχίας.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο τα πράγματα ήταν καλύτερα από πλευράς εύστοχων σουτ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές, αφού οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο από τα μέσα της περιόδου πήρε… μπρος και με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε την ομάδα του Μάικ Μπαντενχόλζερ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και με το σκορ να είναι στο 46-43 υπέρ των γηπεδούχων, οι Σέλτικς έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα για το ημίχρονο (50-46).

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς ήταν απολαυστικοί τρέχοντας επιμέρους σερί 34-17 με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει και να μοιράζει το παιχνίδι συμβάλλοντας στους 21 από τους 34 και στη συνέχεια τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει τρομερά πράγματα, φέρνοντας τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα.

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό τόσο για τον Μπράουν, όσο και για τον Χόρφορντ, που με μεγάλα καλάθια μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά και να βάλουν εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς τους Σέλτικς. Η αντεπίθεση έπιασε τόπο και οι παίκτες του Οντόκα όχι απλά πλησίασαν, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Μπράουν για το 100-99.

Ο Γιάννης με ένα τρομερό eurostep έκανε το 101-100, ενώ ο Χόλιντεϊ στη συνέχεια με ένα φλότερ έγραψε το 103-100. Ο Σμαρτ κέρδισε δύο βολές, έβαλε την πρώτη για το 103-101, έχασε επίτηδες τη δεύτερη, ο Γουίλαμς ΙΙΙ πήρε το ριμπάουντ όμως αστόχησε, στη συνέχεια ο Χόρφορντ σκόραρε, αλλά ο χρόνος είχε λήξει και έτσι οι Μπακς πήραν μια τεράστια νίκη που τους βάζει μπροστά στη σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101