Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022 23:21

Νέα ήττα του Παναθηναϊκού στη Euroleague - Δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Μονακό

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ με 80-83, για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Ο «clutch» Μάικ Τζέιμς… σκότωσε τον Παναθηναϊκό αφού με 26 δικούς του πόντους υπέγραψε τη νίκη για την Μονακό με τους Πράσινους, που είχαν σε συγκινητικό βράδυ τον Ντέρικ Γουίλιαμς, να τελειώνουν την διαβολοβδομάδα με δύο ήττες.

Το ματς ξεκίνησε με τους Πράσινους στα πρώτα λεπτά να μπαίνουν συγκεντρωμένα και να έχουν έλεγχο του ματς και ήταν μπροστά με 9-6 χωρίς να κάνουν βεβιασμένες προσπάθειες.

Όμως από εκεί και πέρα χάθηκαν από προσώπου γης και η Μονακό με Χολ, Τζέιμς και Τζόν Μπράουν να κάνουν πάρτι, έτρεξε ένα σερί 23-4 και εν μέσω αποδοκιμασιών από τον κόσμο του Τριφυλλιού προς τους παίκτες τους το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-29.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε κακό μπάσκετ στην αρχή και από τις δύο ομάδες που είχαν τρομερή αστοχία με τον Παναθηναϊκό να καταγράφει σε 16 λεπτά 11 λάθη. Εκεί πήραν την ευθύνη οι Λι και Γουίλιαμς και ο Παναθηναϊκός ξύπνησε για τα καλά.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 6 πόντους διαφορά μετά το κάρφωμα του φόργουορντ του Τριφυλλιού (34-40) και το ΟΑΚΑ να ζωντανεύει μετά και την ανακοίνωση του Μπέικον από τα μεγάφωνα που έφερε πανζουρλισμό στις εξέδρες.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρόπο που δεν φανταζόταν κανένας φίλαθλος του Τριφυλλιού αφού ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε one man show και έβαλε και τους 16 πρώτους πόντους του συνόλου του Ντέγιαν Ράντονιτς που ισοφάρισε σε 50-50 στο 26′. Όμως ο Μάικ Τζέιμς το πήρε πάνω του και το ματς στο 30′ έκλεισε με σκορ υπέρ των Μονεγάσκων με 60-59.

Η τελευταία περίοδος ήταν σε τεντωμένο σκοινί με τον Πόνιτκα να ξεκινάει φουριόζος αν και η Μονακό προηγούνταν με 61-66 το ματς να γίνεται ισόπαλο με 68-68. Εκεί μίλησε το ταλέντο του Τζέιμς και η Μονακό 1΄πριν το τέλος να είναι μπροστά με +6 (70-76).

Ο Γκριγκόνις το έφερε στο καλάθι με 74-76 όμως ο Ντόντα Χολ κάρφωσε και έκανε το 74-78. Το ματς στο τέλος οδηγήθηκε στις βολές με τους Γάλλους να είναι ψύχραιμοι και να επικρατούν με 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83.