Πέμπτη, 03 Νοεμβρίου 2022 23:49

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague - «Λύγισε» από την Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ

Μία ακόμη ήττα στη Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αυτήν τη φορά από την Παρτίζαν των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου με 91-89 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν για την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν ήδη από την 1η περίοδο με την πλάτη στον τοίχο, όπως μαρτυρά και το 16-31 υπέρ των Σέρβων, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να φτάσουν σε μια μεγάλη ανατροπή.

Έτσι, το ρεκόρ τους υποχώρησε στο 1-5 (νίκες-ήττες) στην τρέχουσα Euroleague.

Ο Ντουέιν Μπέικον έκανε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, έδωσε κάποιες έξτρα λύσεις στην επίθεση του Ντέγιαν Ράντονιτς, ωστόσο το μεγαλύτερο πρόβλημα του τριφυλλιού ήταν και πάλι η άμυνα.

Η ομάδα των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου έκανε ό,τι ήθελε στην πράσινη άμυνα στο πρώτο μέρος, με τους Πάντερ και Λεσόρ να είναι ασταμάτητοι.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε και πάλι δύο πρόσωπα. Ένα κάκιστο στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές και ένα καλό στο δεύτερο μέρος, όπου κατάφερε μέσα από την άμυνα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στον Πάντερ και του επιθετικού ταλέντου του Μπέικον, να επιστρέψει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει τη νίκη με αξιώσεις.

Οι πράσινοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο, αλλά στο φινάλε μίλησε και πάλι το ταλέντο του Πάντερ, με τον πρώην παίκτη των Λαυρίου, ΑΕΚ και Ολυμπιακού να εκτελεί τον Παναθηναϊκό από την περιφέρεια.

Ένας πανηγυρισμός του, μάλιστα, με το σκορ στο 78-88 σε συνδυασμό με τα πολλά διαιτητικά λάθη εις βάρος του Παναθηναϊκού προκάλεσαν την οργή του κόσμου του τριφυλλιού.

Το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα λεπτά, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά τη διακοπή, ο Παναθηναϊκός πάλεψε για την ανατροπή, αλλά δεν βρήκε τα μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να φύγει και πάλι με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντσα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λι 4 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λεσόρ 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).