Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022 20:05

Μουντιάλ: Η Πορτογαλία «λύγισε» την Γκάνα στην πρεμιέρα με «ιστορικό» Κριστιάνο Ρονάλντο

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Πορτογαλία επικράτησε με 3-2 της Γκάνας στο Μουντιάλ του Κατάρ, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γράφει ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε 5 Παγκόσμια Κύπελλα!

Ο 37χρονος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 65′. Η ισοφάριση του Αντρέ Αγιού ανησύχησε τους Ίβηρες στο 2ο ημίχρονο, όμως δύο γκολ σε δύο λεπτά των Ζοαό Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο από ασίστ του Φερνάντες “κλείδωσαν” τη νίκη (παρά τη μείωση του σκορ από τον Οσμάν Μπουκαρί).

Η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του 8ου ομίλου έπειτα από την 1η αγωνιστική και τη Δευτέρα μπορεί ακόμα και να εξασφαλίσει την πρόκριση απέναντι στην Ουρουγουάη, την ώρα που η Γκάνα αντιμετωπίζει τη Νότια Κορέα.