Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2023 19:44

Κύπελλο Ελλάδας: Άνετη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό και πρόκριση στα ημιτελικά για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, όπως και στο πρώτο ματς, επικράτησε του Πανσερραϊκού με 3-1 αυτή τη φορά εκτός έδρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με συνολικό σκορ 6-1.

Ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, πριν ο Κατσαντώνης ισοφαρίσει στο 49′. Ο Έλληνας διεθνής «χτύπησε» ξανά για το 1-2 στο 51′, ενώ ο Θεοδόσης Μαχαίρας διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 80ό λεπτό.

Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» περιμένουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη (19:30) στη Θεσσαλονίκη, για να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Υπενθυμίζεται, ότι οι Πειραιώτες στο πρώτο ματς επικράτησαν με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».