Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 15:24

''ΠΑΝΘΗΡΑΣ" στα Χανιά...

Τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη πήρε πριν από λίγη ώρα ο Πανθηραϊκός, με την ομάδα των Κυκλάδων να περνά "αλώβητη" από την έδρα της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στα Χανιά.

Παρά τις σημαντικότατες απουσίες, η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη με ψυχωμένη εμφάνιση πανηγύρισε το τρίποντο, απέναντι σε μια ομάδα που προερχόταν από πολύ θετικά αποτελέσματα. Και τα δυο γκολ για τον Πανθηραϊκό πέτυχε ο Ντέμης Ζώνας στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε αποφασιστικά στο πρώτο ημίχρονο και με τη συμπλήρωση 15' λεπτών είχε ήδη δημιουργήσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά, στο 10', η σέντρα σουτ του Κορτσινίδη απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από το Βλαχάκη. Στο 13' ο Γιόνδης δοκίμασε ένα ωραίο σουτ που έδιωξε ο Βλαχάκης, ενώ στο 15' ο Περιάλης είδε την κεφαλιά που επιχείρησε να περνά λίγο άουτ. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τους Χανιώτες ήρθε στο 33΄ με το Ζωντό να διώχνει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τσίτα. Ο Πανθηραϊκός απείλησε ξανά στο 42' με τον Βουρβαχάκη να διώχνει τελευταία στιγμή έπειτα από την προσπάθεια του Μυρθιανού. Το ημίχρονο έκλεισε με μια πολύ σημαντική ευκαιρία για το ΙΝΚΑ που είχε δοκάρι στην προσπάθεια του Ντεντάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΙΝΚΑ μπήκε δυνατά και είχε κάποιες αρκετά καλές στιγμές, έπειτα από προσπάθειες του Ντα Κόστα, του Βεστάκη, του Κυτράκη και του Παληγεώργου.

Ωστόσο, στο 64' ο Πανθηραϊκός "χτύπησε" με τον Ντέμη Ζώνα που είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα. Η χρυσή αλλαγή του Μανώλη Παπαματθαιάκη, άνοιξε το σκορ με εύστοχο πλασέ, βάζοντας σε θέση οδηγού τους Κυκλαδίτες.

Στη συνέχεια, ο Πανθηραϊκός διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους που "ψάχνονταν" για την ισοφάριση. Στο 77' ο Ζώνας προσπάθησε να νικήσει το Βλαχάκη, ο οποίος όμως μπλόκαρε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζώνας και πάλι, έγραψε το 0-2, βάζοντας έτσι το κερασάκι στην τούρτα, για τη νίκη του Πανθηραϊκού.

Έτσι, ο Πανθηραϊκός, με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στις αποσκευές του, επιστρέφει απόψε, μέσω Ηρακλείου στο νησί της Σαντορίνης.

Τον αγώνα διεύθυναν οι Ηρακλειώτες: Μανδαλενάκης, Γαρεφαλλάκης-Μαυραντωνάκης

Συνθέσεις:

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Βουρβαχάκης, Ντεντάκης (66’ Τσικουδάκης), Καρβουνιάρης, Δημήτρης, Αρσενίεβιτς, Σέχου (85' Γκουτσίδης), Ντα Κόστα, Κυτράκης, Τσίτας (46’ Βεστάκης)

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Κορτσινίδης, Καλαγκάνης, Λούκα, Μπακάλης, Σαββίδης, Συνολάκης, Μυρθιανός (46’ Κρίτσας), Γιόνδης, Λαζαρίδης (62' Ζώνας), Περιάλης.

Την αποστολή του Πανθηραϊκού συμπλήρωναν οι: Μπαμπανιώτης, Αγοραστός, Νομικός και Δρόσος.