Σάββατο, 16 Σεπτεμβρίου 2017 22:52

Ήττα με γλυκιά γεύση

Φωτογραφίες - βίντεο Κώστας Δαρζέντας Φωτογραφίες - βίντεο Κώστας Δαρζέντας

Πολύ θετικά στοιχεία έδειξε ο Πανθηραϊκός παρά την ήττα που γνώρισε με 0-2 από τον Φωστήρα στο φιλικό παιχνίδι που έγινε σήμερα στο γήπεδο των Φηρών.

Η ομάδα της Σαντορίνης άρεσε και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι φέτος έχει τα φόντα να κάνει πολλά πράγματα.

Ο Πανθηραϊκός μπήκε δυνατά και στο 15΄ ο Περιάλης μετά από προσπάθεια στα αριστερά, ανατράπηκε, κερδίζοντας πέναλτι που εκτέλεσε ο Παναγιώτοπουλος με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Ο Πανθηραϊκός πίεσε και είχε αρκετά καλές ευκαιρίες, με κυριότερες μια εξ επαφής κεφαλιά του Περιάλη από κοντά που κατέληξε άουτ και ένα δυνατό σουτ του Κεφαλά μετά από ωραίο στρώσιμο του Παναγιωτόπουλου, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Φωστήρας από την πλευρά του είχε ένα απευθείας φάουλ που έδιωξε ο Αθανασίου και το γκολ στο 30΄που ήρθε μετά από ένα τρομερό σουτ του Χαρίτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Φωστήρα να προηγείται με 0-1, ενώ δε σημειώθηκαν ευκαιρίες, αφού οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα.

Ο Πανθηραϊκός έπαιξε με διαφορετικό σχηματισμό, αλλά παρόλα αυτά έδειξε καλά στοιχεία και πάλι, ενώ  έφτιαξε και κάποιες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Φωστήρας έψαχνε συνήθως την αντεπίθεση και σε μια από αυτές περίπου στο 75' έγινε το 0-2 με τον Στρίγγα να νικάει σε τετ α τετ τον Ζωντό.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιώργος Αρχοντακης): Αθανασίου (58 Ζωντος), Κωλέτσης (66 Αγοραστός), Γκίκας, Ρεπετσάς, Μπίρης, Λούκας (46′ Ντουμος), Φύτρος (75′ Πολυκρέτης), Μάνιας, Περιάλης, Παναγιωτόπουλος, Κεφαλάς.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Αρζένης) : Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης, Κόπελας, Τσώνης, Καλημέρης, Παπανικολάου, Χαρίτος, Δωροβίνης, Νάστος, Κωστόπουλος, Νικολόπουλος.

Έπαιξαν ακόμη Ζαγοριανός, Πρίκας, Κουτσούμπας, Στρίγγας, Μπιταξής, Μανδύλης, Κουμης.