Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017 22:09

Καταιγιστικός ο Πανθηραϊκός πήρε το πρώτο τρίποντο

Μεταμορφωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του παρουσιάστηκε ο Πανθηραϊκός που ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ταμυναϊκό σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0.

Η ομάδα της Σαντορίνης ήταν άψογη σε όλες τις γραμμές και κατατρόπωσε τον αντίπαλο που δεν απείλησε ούτε μία φορά καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Όλοι οι παίκτες του Πανθηραϊκού έπιασαν πολύ καλή απόδοση, ενώ κατά κοινή ομολογία οι Μάνιας και Φαμπίνιο φάνηκαν να έχουν ρόλο μαέστρου στο παιχνίδι.

Μαγική η φάση του δεύτερου γκολ, όπου ο Πολυκρέτης που είχε περάσει πριν λίγο ως αλλαγή έδειξε την ποδοσφαιρική του κλάση και με κίνηση που θύμισε Λιονέλ Μέσι «άδειασε» την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε έτοιμο γκολ στους συμπαίκτες του.

Να σημειωθεί ότι οι πρώην παίκτες του ΑΟ Σύρου Ραμπαβίλας και Κώτσης είχαν συμμετοχή στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα τους.

Οι καλύτερες στιγμές

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 3ο λεπτό όταν έπειτα από κόρνερ του Μάνιας, ο Φαμπίνιο έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μητακίδης έδιωξε όμορφα σε κόρνερ.

Στο 32′ Περιάλης και Μάνιας νικήθηκαν ισάριθμες φορές από τον Μητακίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από όμορφο συνδυασμό ο Φύτρος από τα δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Περιάλης αστόχησε από πολύ κοντά.

Η πίεση του Πανθηραϊκού απέδωσε καρπούς στο 40ό λεπτό, όταν ο Μάνιας βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Περιάλης έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Ντούμο ο οποίος έκανε την προβολή όμως ο Μητακίδης απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Στο 57΄ ο Ντούμος με ωραία πάσα βρήκε τον Φύτρο που από καλή θέση σούταρε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πανθηραϊκός έφτασε μια ανάσα από το 2-0, όταν ο Ζέλιος βρήκε τον Περιάλη μέσα στην περιοχή, αυτός δοκίμασε ένα σουτ που κόντραρε στους αμυντικούς και με δεύτερη προσπάθεια σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μητακίδη.

Στο 80′ ο Πανθηραϊκός έφτασε στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ που αναζητούσε, με τον Πολυκρέτη να πραγματοποιεί τρομερή ενέργεια και αφού πρώτα απέφυγε δύο αντιπάλους, γύρισε στον Περιάλη, ο οποίος έκανε την προβολή, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι όμως ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ακολούθησαν δυο καλά σουτ από Περιάλη και Παναγιωτόπουλο, τα οποίο δεν βρήκαν στόχο, και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Βλάχος, με βοηθούς τους κ.κ Βιντσεντζάτο και Μάναλη.

Πανθηραϊκός (Γιώργος Αρχοντάκης): Αθανασίου, Γκίκας, Ζέλιος (Κωλέτσης 70΄), Κεφαλάς, Μπίρης, Λούκα, Φύτρος (Πολυκρέτης 73΄), Φαμπίνιο, Ντούμος (Παναγιωτόπουλος 81΄), Μανιάς, Περιάλης.

Ταμυναϊκός (Δημήτρης Λύκος): Μιτακίδης, Ζαρίφης (Αναστασίου Β 75΄), Καρράς, Καρατζάς, Κοκκάλας, Αναστασίου Ι, Κώτσης (Κρόκος 80΄), Μαλισιώβας, Ζαχι (Πιλάτης 70΄), Ραμπαβίλας (Κατσώλη 65΄), Μήτρου