Σάββατο, 13 Απριλίου 2019 00:53

Έσπασε ρεκόρ ο Πανθηραϊκός... πρώτη και για Κρεμμύδα

Μπορεί ο Πανθηραϊκός να επικράτησε σχετικά εύκολα με 4-0 του Α.Ο Χαλκίδας στο πρόσφατο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ωστόσο το ματς της 20ης αγωνιστικής σηματοδότησε κάποια σημαντικά ρεκόρ για την ομάδα της Σαντορίνης.

Αρχικά, την πρώτη του εμφάνιση με την πρώτη ομάδα πραγματοποίησε ο νεαρός Άγγελος Κρεμμύδας, ο οποίος στο 80ο λεπτό του αγώνα πέρασε στη θέση του Πολυκρέτη. Έτσι, μετά τον Δημήτρη Τσοβάρα αλλά και τον Μηνά Βλαβιανό που είχαν ήδη αγωνιστεί σε προηγούμενο παιχνίδι, έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής που προέρχεται από τα σπλάχνα της ομάδας και αγωνίζεται στο φετινό πρωτάθλημα της Γ´ Εθνικής.

Επίσης, σύμφωνα με το πάντα έγκυρο soccerbase.gr

Ένα ακόμη στοιχείο που προέκυψε μετά από το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι και το ότι ο Πανθηραϊκός πέτυχε τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη του στα τρία αυτά συνεχή χρόνια που αγωνίζεται στη Γ´ Εθνική. Η ομάδα της Σαντορίνης έχει πετύχει κι άλλες φορές τέσσερα γκολ, όμως ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχε κερδίσει με διαφορά τεσσάρων τερμάτων.

Τα ρεκόρ όμως δεν σταματούν εδώ, αφού με τη νίκη του αυτή, ο Πανθηραϊκός έφτασε τους 33 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας έτσι τους 32 βαθμούς που είχε συλλέξει τόσο κατά την περίοδο 2016-17 όσο και την περίοδο 2017-18. Βέβαια, η επίδοση αυτή μπορεί να βελτιωθεί, αφού απομένει ο αγώνας με την Καλλιθέα για την ολοκλήρωση και του φετινού πρωταθλήματος.