Τετάρτη, 04 Σεπτεμβρίου 2019 12:17

Με μεγάλη συμμετοχή το ''3ο Ντελαγκράτσια run'' [pics]

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 3ο  Ντελαγκράτσια run από τους δρομείς Σύρου. Το δρομικό κίνημα για μια ακόμη φορά έδειξε πως εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι υπάρχει και το κοινωνικό.

Η διοργάνωση ήταν αφιερωμένη στον Αυτισμό και τη δημιουργία Παιδικής χαράς ΑΜΕΑ. Το μήνυμα που θέλησαν να περάσουν οι διοργανωτές ήταν: «Ένα Νησί Τρέχει Για Τον Αυτισμό, Τρέχει Για Τη Δημιουργία Παιδικής Χαράς ΑΜΕΑ».

Τώρα, όσον αφορά στη διοργάνωση, από νωρίς το πρωί αθλητές όλων των ηλικιών βρέθηκαν στην Ποσειδωνία και συγκεκριμένα στην Έπαυλη Τσιροπινά. Η αρχή στους αγώνες έγινε με την εκκίνηση με την… Φραγκοσυριανή Διαδρομή των 13,5 χιλιομέτρων. Έπειτα, σειρά στην γραμμή εκκίνησης πήραν οι αθλητές των 5 και 2,5 χιλιομέτρων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές, τα παιδιά με ιδιαιτερότητες. Τα παιδιά αυτά έτρεξαν μία απόσταση 500 μέτρων κι έστειλαν το δικό τους μήνυμα. Ένα μήνυμα ζωής το οποίο θέλησαν με την συμμετοχή τους στον αγώνα να το περάσουν σε όλο τον κόσμο, αφού οι πραγματικοί πρωταθλητές είναι όλοι αυτοί που αντιμετωπίζουν κάποιες ιδιαιτερότητες.

Με το χαμόγελο ζωγραφισμένο στα πρόσωπα τερμάτισαν τη διαδρομή, εκεί όπου ήταν ο νέος Δήμαρχος Σύρου – Ερμούπολης, Νίκος Λειβαδάρας, μαζί με τους Δημοτικούς Συμβούλους, Αλίκη Λεονταρίτη, Γιάννη Κεράνη, Αγγελική Πρίνετζη. Ο κ. Λειβαδάρας τους περίμενε στην γραμμή του τερματισμού, όπου και τους έσφιξε στην αγκαλιά του και τους έδωσε συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Τέλος, να σημειώσουμε πως τα μικρά παιδιά ήταν και η πλειοψηφία των αθλητών που πήραν μέρος στους αγώνες, ο αριθμός των οποίων ίσως να ήταν μεγαλύτερος από κάθε άλλη φορά, σε αντίθεση με τις μεγάλες αποστάσεις που η συμμετοχή δεν ήταν και τόσο μεγάλη.

Πηγή: Κοινή Γνώμη