Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2019 23:04

Με το δεξί... η Ελλάς Σύρου 3-0 τον Παμμηλιακό

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Ελλάς Σύρου που επικράτησε με 3-0 του Παμμηλιακού.

Ανταπόκριση: Θοδωρής Κουμπαράκης

Το συγκρότημα του Νίκου Βουτσίνου ορμώμενο από την πρόκριση επί του ΑΟ Μυκόνου στο Κύπελλο ΕΠΣ Κυκλάδων πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, αφήνοντας ικανοποιημένο το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο.

Από την άλλη, ο Παμμηλιακός το πάλεψε όμως δεν κατόρθωσε να πάρει κάτι θετικό από το ματς. Στο 22' ο Μανουδάκης έκανε το 1-0, με τον Ευριπιώτη στο 62' να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε λίγο αργότερα ο Πρίντεζης.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

6’ άουτ πέρασε το σουτ του Μπάιλα

9’ ευκαιρία με τον Κυριάκο Μανουδάκη ο οποίος βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή όμως καθυστέρησε με τις συνεχής προσποιήσεις με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους αμυντικούς να διώξουν την μπάλα μακριά.

12’ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Μανουδάκη από το ύψος της μικρής περιοχής.

22’ ο Μανουδάκης με ωραίο πλασέ έπειτα την ασίστ του Ευρυπιώτη από τα δεξιά της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

26’ διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους Συριανούς με τους Ρηγούτσο και Ευρυπιώτη. Αρχικά ο Ρηγούτσος με σουτ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαυρογιάννη και στην επαναφορά της μπάλας ο Ευρυπιώτης από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανάγκασε τον γκολκίπερ του Παμμηλιακού σε μία ακόμη εντυπωσιακή επέμβαση.

34’ σουτ του Χατζηπαναγιώτη από τα 25 περίπου μέτρα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρογιάννη και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

36’ ο Ρηγούτσος με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να σημειώσει ένα πολύ ωραίο γκολ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ομάδας της Μήλου.

38’ με πανομοιότυπο τρόπο ο Ρηγούτσος επιχείρησε να πετύχει ίσως το γκολ της χρονιάς, όμως και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

40’ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Λικάι μέσα από την μεγάλη περιοχή, σε μία αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους.

53’ ο Ευρυπιώτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της ομάδας της Μήλου και με σουτ νίκησε τον Μαυρογιάννη κάνοντας το 2-0.

62’ ο Λεονάρδος Πρίντεζης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ελλάς Σύρου, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας Κυκλάδων.

ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Βουτσινος) Συριανός, Παράβαλος, Κοτζαπαναγιώτης (51' Χαλκιάς), Συριανός Α. (72' Καραμολέγκος), Ταμάμης, Σταμούλης, Ρηγούτσος (88' Φραγκουδάκης), Μπάιλας, Ευρυπιώτης, Μανουδάκης, Πρίντεζης (70' Μαραγκός)

ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ (Χρήστος Καραγιαννόπουλος) Μαυρογιάννης Ε., Παπαχριστοδούλου (90' Βήχος), Σοσόλι Α., Λικάι, Κυρίτσης, Κατσαβάς, Μαυρογιάννης Α. (70' Κυρίτσης Α.), Τσιριγωτάκης, Καμακάρης (88' Ζούλιας), Παπαδημητρίου, Σοσόλι Ν.