Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019 01:17

«Καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο στη Σίφνο ο ΠΑΣ Τήνου

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΣ Τήνου που λύγισε την αντίσταση της νεανικής ομάδα του Πανσιφναϊκού  στον  αγώνα που έγινε το μεσημέρι  της Κυριακής στο γήπεδο Γεώργιος και Δώρα Συγγελίδη» της Σίφνου για τον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι το πρώτο μέρος και κατάφεραν αν προηγηθούν με τον Γεωργούλη στο 17΄, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 40΄. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΣ Τήνου πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ με τον Φώσκολο Ι. στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου , στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στην επανάληψη, ο Πανσιφναϊκός είχε ένα καλό δεκάλεπτο, ενώ ο ΠΑΣ Τήνου ανέβασε την απόδοση του και πίεσε χωρίς να καταφέρει κάτι μέχρι το 72’ όπου αποβλήθηκε ο Μπαρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Τηνιακοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αριθμητική τους υπεροχή  και αρχικά πέτυχαν την ανατροπή με γκολ του Λούβαρη στο 78’ και στη συνέχεια κλείδωσαν τη νίκη με γκολ του Φιλιππούση στο 87΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι εξέδρες του γηπέδου της Σίφνου είχαν εικόνα υγείας με αρκετό κόσμο να παρακολουθεί το παιχνίδι, δείγμα ότι ο Πανσιφναϊκός βαδίζει σε σωστά μονοπάτια ανάπτυξης και αυτό έχει γίνει κοινά παραδεκτό στο νησί των Δυτικών Κυκλάδων.

Διαιτητής  ήταν ο κ. Δρόσος, με βοηθούς  τους κ.κ. Σαργολόγο και Γεωργάρα.

Πανσιφναϊκός (Δημήτρης Λυριτζής): Ποργιώτης, Ζαμπέλης (54΄Τσίνα), Τσέλιος, Μπαρίνι, Κάραβος, Λεμπέσης, Κορακής (58΄Σταυριανός Δ.), Κίτσαλης, Γεωργούλης Γ., Ατσόνιος Χ.  (90΄Ατσόνιος Λ.), Γεωργούλης Α. (87΄Σταυριανός Ι.)

Αναπληρωματικοί: Χουζούρης, Γεωργούλης Β.

ΠΑΣ Τήνου (Γιώργος Μάλιος): Λεκάσι, Ζαλώνης, Θεοδώρου (46΄Δελατόλας), Λειβαδάρης, Ζιούλης, Τζανουλίνος (90΄Πέπα), Φώσκολος, Πλυτάς, Μπον (68΄Λούβαρης), Φιλιππούσης, Παλαμάρης (84΄Λάλα).

Αναπληρωματικοί: Βασιλάκης, Γιαννόπουλος, Κουμαριανός