Κυριακή, 05 Ιανουαρίου 2020 16:48

Με σπασμένα φρένα η Άνω Μερά 2-0 τον Ιερόθεο [vid]

Την τέταρτη νίκη της στα τελευταία έξι ματς πανηγύρισε η Άνω Μερά που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον παράγοντα έδρα επικρατώντας με 2-0 του Άγιου Ιερόθεου για την 14η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Οι νεοφώτιστοι πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα ξεκινώντας από εκεί που τελείωσαν το 2019, διατηρώντας για έβδομο συνεχόμενο ματς αήττητο το σερί τους.

Κορυφαίος των γηπεδουχων ο Ντατίδης που έτρωγε... σίδερα και ήταν ο δημιουργός των δυο γκολ της ομάδας του.

Από την άλλη, ο Ιερόθεος γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του μετά την Κηφισιά μένοντας αρκετά πίσω από την πρώτη θέση.

Το ματς σε γενικές γραμμές δεν είχε ποιότητα με τον Ιερόθεο να πατάει καλύτερα στο α' μέρος όμως στην πρώτη ουσιαστική φάση που έκανε η Άνω Μερά κέρδισε πέναλτι στο 22' με τον Ντατίδη.

Ο Λεσάι ανέλαβε την εσχάτη των ποινών κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ιερόθεος συνέχισε να πιέζει έχοντας κύριο εκφραστή των προσπαθειών του τον Τσαρκάνι, όμως η Άνω Μερά στην πρώτη της ευκαιρία στο β' μέρος έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη.

Συγκεκριμένα ο Ντατίδης με κούρσα έδωσε στον Παλαιοπάνο με τον τελευταίο με σουτ να κάνει το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά οι Περιστεριωτες πίεσαν όμως το 2-0 έμεινε μέχρι τελους.

Στο τελος του αγώνα σημειώθηκε ένταση μεταξύ των ανθρώπων των δυο ομάδων όμως μετά από λίγα λεπτά τα πάντα ηρέμησαν.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2' Εκτέλεση κόρνερ για τον Ιερόθεο με τον Ντάφλα η μπάλα περνάει από πολλά σώματα και καταλήγει άουτ.

9' Σουτ Τσαρκάνι δύσκολα σε κόρνερ ο Παλιούρας

22' Κερδίζει πέναλτι η Άνω Μερά. Ο Κακρίδης υποδεικνύει παράβαση εντός περιοχής σε μαρκάρισμα του Μπριστογιάννη πάνω στον Ντατίδη.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Ο Λεσάι εκτελεί και κάνει το 1-0.

27' Σουτ-βολίδα του Τσαρκάνι λίγο άουτ.

29' Λίγο έλλειψε να ισοφαρίσει ο Ιερόθεος, αφού οι Λένγκα και Παλιούρας συγκρούστηκαν με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

50' Λεσάι σουτ ο Ρουμπής σε κόρνερ.

65' Φάουλ Λεσάι η μπάλα άουτ.

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ 2-0. Ο Ντατίδης με τρομερή κούρσα διασχίζει το μισό γήπεδο και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Παλαιοπάνο που δεν αστοχεί κάνοντας το 2-0.

60' Κόρνερ Τσαρκάνι κεφαλιά Μπατή η μπάλα βρίσκει σε σώμα αμυντικού της Άνω Μεράς και καταλήγει κόρνερ.

81' Ζητάει πέναλτι ο Ιερόθεος σε χέρι αμυντικού.

88' Σέντρα του Λεσάι παράλληλη ο Μπρένο δεν προλαβαίνει να κάνει το 3-0.

ΑΝΩ ΜΕΡΑ (Νίκος Κωτσοβός) Παλιούρας, Ζώτος (58' Ξενάκης), Αχείμαστος, Λένγκα, Σούλτσε, Παλαιοπάνος (95' Σαλταμάρας), Σαββίδης, Καλαγκάνης, Ντατίδης, Λεσάι (90' Καλαμάρης), Κωφοκώτσιος (83' Γκιμαράες).

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Ισίδωρος Σταυριανός) Ρουμπής, Συμάκος (73' Μεταλλινός), Αποστόλου, Τσατσαρής, Ντάφλας, Μπριστογιάννης (46' Νομικός), Κομνηνός (57' Τσαγιάννης), Κράσι, Τσαρκάνι, Μουκίδης (73' Χατζηστάμου), Μπατής.