Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 13:23

Τρένο η Θύελλα Καμαρίου, 2-0 και τον Εθνικό

Με ποδόσφαιρο κυριαρχίας, η Θύελλα υπέταξε και τον Εθνικό στο Καμάρι και συνεχίζει να προπορεύεται στη βαθμολογία του 5ου Ομίλου με 41 βαθμούς, ενώ οι Πειραιώτες παρέμειναν στη 10η θέση με 18 βαθμούς.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41’ με τον Ντινιωτάκη να σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι και να «ξεκλειδώνει» την άμυνα του Εθνικού για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Θύελλας διατήρησαν την πίεσή τους στα καρέ του Εθνικού και στο 80' η χρυσή αλλαγή του Βαγγέλη Χαντέ, ο Δημήτρης Βεζυρτζόγλου, έκανε το 2-0 στο 80 και σφράγισε ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Σαντορινιοί έχουν την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 34 γκολ.

Οι καλύτερες φάσεις

11’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Μπουσάϊ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

17’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Μπουσάϊ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μουσταφίδης από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

25’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Αργυρίου βρήκε από τα δεξιά τον Ντινιωτάκη στο ύψος της μικρής περιοχής, αυτός έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Κατσούλης μπλόκαρε σταθερά

26’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Σιμιτσής από αριστέρα έκανε μια σέντρα-σουτ αλλά δεν βρέθηκε κανείς να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

30’ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Γκέτσι από δεξιά έκανε το αδύναμο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου

39’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Λαζαρίδης βγήκε απέναντι στον Αθανασόπουλος, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς και έδιωξε σε κόρνερ

41’ Γκολ για τη Θύελλα. Ο Ζέλο από αριστέρα βρήκε τον Ντινιωτάκη μες την περιοχή και αυτός έκανε από κοντά το 1-0

---

47’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Ντινιωτάκης από αριστέρα επιχείρησε σέντρα-σουτ αλλά ο Κατσούλης απέκρουσε

51’ Διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Τριμάτης έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά απέκρουσε ο Αθανασόπουλος και στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα κατέληξε στον Λαζαρίδη που έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε ξανά και κράτησε όρθια την ομάδα του.

55’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Ερρίκος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ζέλο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κατσούλης μπλόκαρε τη μπάλα

56’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Αργυρίου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

77’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Ντάγκρας έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Αθανασόπουλος έδιωξε σε κόρνερ

80’ Γκολ για τη Θύελλα. Ο Ζέλο από δεξιά έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, ο Βεζυρτζόγλου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά έκανε το 2-0

84’ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ντάγρκας απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα

86’ Ευκαιρία για τη Θύελλα. Ο Αργυρίου έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά

Θύελλα Καμαρίου: Αθανασόπουλος, Ερρίκος (83’ Γελαδάρης), Μπουσάϊ, Παπαζαχαρίας, Αρκούδας, Μαλάϊ, Ζέλο (82’ Ράπτης), Σιμιτσής, Αργυρίου, Πούτσι (67’Δήμος), Ντινιωτάκης (64’ Βεζυρτζόγλου)

Εθνικός Πειραιά: Κατσούλης, Νταούλιας (60’ Παπαγεωργίου), Λώλος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Δημητρίου (26’ Τσιντώνης), Γκέτσι (73’ Ξαγοράρης), Παυλής (46' Ντάργκας), Τριμμάτης, Λαζαρίδης, Σκεντεράϊ