Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2012 03:00

Μύκονος-Αιγάλεω: ''Επεισοδιακή ισοπαλία'' (photos)...

ao mikonou-aigaleo

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής, η ομάδα της Μυκόνου αντιμετώπισε το Αιγάλεω, σε έναν αγώνα που διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο του Κορφούς.

ΑΟ Μυκόνου και Αιγάλεω είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς από τον πρώτο γύρο, αφού την 1η αγωνιστική οι Αιγαλεώτες είχαν νικήσει τότε με 3-0. William Hill Sports Μετά το σημερινό αποτέλεσμα (1-1) το Αιγάλεω βρίσκετε στην 5η θέση με 26 βαθμούς και η Μύκονο στην 6η θέση με 21 βαθμούς.

Το άξιζαν αλλα;

Πάντως το ''Χ'' αφήνει πικρή γεύση στους Μυκονιάτες, οι οποίοι ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, πράγμα που δεν κεφαλαιοποίησαν βαθμολογικά, καθώς υποστηρίζουν ότι η διαιτησία των Ρατσιάτου, Καραγεώργου και Νενεκούμη , τους στέρησαν το τρίποντο.

Οι Μυκονιάτες φωνάζουν περισσότερο για τις φάσεις του 39΄όπου αποβλήθηκε άνευ λόγου και περιέργος ο Ζουγανέλης και καταλογίστηκε πέναλτι κατά της Μυκόνου από το οποίο ήρθε το 0-1με τον Τζανετάκο. Ακόμα περισσότερο φωνάζουν για την φάση του 45΄, όπου ο Μουλλάκης πέτυχε καθαρό γκολ, αλλά βοηθός και διαιτητής είχαν άλλη άποψη, Καταλογίζοντας οφ σαιντ και εξοργίζοντας την εξέδρα!!!

Το τελικό 1-1 ήρθε από τον Θεοδώρου στο 63΄, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ ο παίχτης της Μυκόνου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα εκείνη τη στιγμή στις εξέδρες ακούστηκαν χλευαστικά σχόλια του τύπου «ευτυχώς αυτό το άφησε!!!!» .

Το φιλμ του αγώνα
1ο ημίχρονο

1' Διώχνει σε κόρνερ ο Μανταφούνης μετά από σουτ Τσιρογιάννη.
3' Εκτέλεση φάουλ ο Παπασταθόπουλος και διώχνει ο Ζαφειράτος σε πλάγιο.
6' Αλεξανδρόπουλος εκτελεί κόρνερ και η μπάλα στα χέρια του Βούλγαρη.
7' Δελμεκούρας από κόρνερ, με κεφαλιά ο Τσάλμας στέλνει σε πλαγιο.
9' Φάουλ στον Κουκά όπου μένει πεσμένος στο έδαφος.
10' Κίτρινη ο Βασιλάρης επειδή έδιωξε εκνευρισμένος έξω-ψηλά την μπάλα.
15' Τσιρογιάννης πασάρει στον Ζαφειράτο όμως ο Ξένος κόβει.
16' Τσιρογιάννης εκτελεί κόρνερ και διώχνει ο Βαλαμούτης δυνατά.
20' Δελμεκούρας κόρνερ και βρίσκει στην απέναντι γωνία το Δουκάκη και πάλι η μπάλα βγήκε σε κόρνερ.
21' Ξανά κόρνερ από τον Δελμεκούρα όμως αυτή τη φορά διώχνει ο Μανταφούνης.
24' Εκτέλεση κόρνερ από Ξένο όμως προλαβαίνει ο Ταμπάκης και ρίχνει μπροστά την μπάλα.
30' Δουκάκης μέσα στην περιοχή δίνει λάθος πάσα στον Βαλαμούτη και έδιωξε ο Κουκάς.
31' Ξένος κόρνερ που βρίσκει τους αμυντικούς.
32' Δουκάκης με ατομική ενέργεια έφυγε μπροστά όμως τον πρόλαβε ο Μπαλλής.
33' Ζουγανέλης ψηλό σουτ που κατέληξε άουτ.
36' Μουλλάκης μετά από κάθερη σέντρα σουτ και βγάζει σε κόρνερ ο Βούλγαρης.
37' Σουτ από τον Τσιρογιάννη όπου πάει δοκάρι!!
38' Σουτ από Δελμεκούρα όμως με εκτίναξη ο Μανταφούνης δίωχνει επιτυχώς.
39' Κόκκινη ο Ζουγανέλης. Ο Α.Ο. Μυκόνου παίζει με 10 πλέον.
Γκολ 40' ΓΚΟΛ από τον Τζανετάκο μετά από πέναλτι ανοίγει το σκορ σε 0-1.
41' Κίτρινη στον Μανταφούνη.
42' Εκτέλεση φάουλ ο Τζανετάκος, βρίσκει τείχος.
44' Φάουλ στον Παπασταθόπουλο ο Ταμπάκης και παίρνει κίτρινη κάρτα.
45' Ο Μουλλάκης με πλασέ δίπλα στο τέρμα καθαρό γκολ που δόθηκε ως οφσάιντ..
49' Τζανετάκος κεφαλιά και άουτ.
50' Ο Μαστραντώνης εκτελεί κόρνερ και κάθετο σουτ ο Δουκάκης όπου διώχνει ο Αλεξανδρόπουλος.
52' Φάουλ από Βούλγαρη, διώχνει ο Ξένος και ο Κουκάς κάνει καλή προσπάθεια αλλά δεν προλαβαίνει.
54' Ο Τσιρογιάννης σουτ και άουτ.
mykonos-aigalew-24-2-2012-2
2ο ημίχρονο

49' Φάουλ στον Κουκά ο Μαστραντώνης.
51' Σέντρα ο Αλεξανδρόπουλος αλλά διώχνει ο Τεγούσης Α.
52' Σουτ από επιθετικό της Μυκόνου και απέκρουση από τον Βούλγαρη στον αέρα.
55' Παπασταθόπουλος σέντρα στην "αγκαλια" του Βούλγαρη.
57' Βαλαμούτης σουτ στο Βούλγαρη αλλά η μπάλα πήγε έξω.
60' Βαλαμούτης με κεφαλιά. Ο Τζανετάκος πιάνει μπαλιά και διώχνει ο Παπασταθόπουλος.
ΓΚΟΟΟΛ 63' ο Θεοδώρου με κεφαλιά δίπλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξανδρόπουλου διπλασιάζει τα τέρματα σε 1-1.
65' Μουλλάκης τρέχει μόνος του γρήγορα μπροστά όμως το σουτ κατέληξε άουτ.
69' Γυριστό σουτ από Μαστραντώνη με κατάληξη στην "αγκαλιά" του Μανταφούνη.
70' Εκτελεί φάουλ ο Παπασταθόπουλος και διώχνει με κεφαλιά από κάτω αμυντικός του Αιγάλεου.
80' Ο Αλεξανδρόπουλος κάνει το φάουλ αλλά διώχνει το τείχος.
84' Ζαφειράτος σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μανταφούνη.
89' Ο Κωνσταντινόπουλος σουτάρει από την αριστερή πλευρά εκτός περιοχής όμως η μπάλα πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα της Μυκόνου.
94' Κόρνερ από Αλεξανδρόπουλο όπου βγαίνει άουτ.
95' Λήξη του αγώνα και τελικό σκορ 1-1

mykonos-aigalew-24-2-2012-3

• 100 περίπου φίλοι της Μυκόνου και 30 του Αιγάλεω βρέθηκαν στο γήπεδο τoυ Κορφούς, οι οποίοι ο καθένας από την πλευρά του εμψύχωνε την ομάδα του.
  • Στον επόμενο αγώνα η Μύκονος αντιμετωπίζει πάλι εντός έδρας τον πρωτοπόρο Φωστήρα ενώ το Αιγάλεω θα φιλοξενήσει τον Α.Ο. Περιστερίου.
  • Χαρακτηριστική η πικρία του Γιώργου Αθανασιάδη και των παιχτών του μετά το τέλος της αναμέτρησης, καθώς αν και τους ζητήθηκε να κάνουν δηλώσεις δεν δεχτηκαν, λέγοντας «δεν έχουμε να δηλώσουμε τίποτα για τον αγώνα».
  • Ο ΑΟ Μυκόνου αγωνίστηκε χωρίς τον φορμαρισμένο επιθετικό Δημήτρη Πανέτα λόγω καρτών.
  • Στο στόχαστρο μερικών «ανεγκέφαλων» που από ότι φαίνεται πολύ λίγο γνωρίζουν πιο είναι το καλό για την ομάδα τους βρέθηκε και η ανταποκριτής του sportcyclades.gr.