Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 18:50

Απέδρασε από το... κλουβί ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει της Προοδευτικής 1-2, σε ένα ματς για γερά νεύρα, με πολλές κίτρινες κάρτες και στις δύο ομάδες, το οποίο κρίθηκε από ένα σχετικά αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησες όντας πολλά υποσχόμενο, καθώς ο Πανιώνιος άνοιξε το σκόρ μόλις στο 1΄ λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας της Προοδευτικής που έβγαλε τον Σταμάτη τετ-α-τετ με τον Κατσούλη. Η Προοδευτική όμως δεν άργησε να απαντήσει, καθώς μόλις στο 6’ λεπτό ισοφάρισε με σουτ του Κυριαζή εκτός περιοχής, κάνοντας το 1-1.
Από κει και ύστερα η ένταση στο παιχνίδι ανέβηκε και, αν και δεν υπήρχε ρυθμός, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες. Η ισορροπία αυτή έσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’ λεπτό, όταν μετά από προσπάθεια του Νίνο, ο διαιτητής έδωσε ένα αυστηρό πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γροντής, ο οποίος, παρ’όλο που ο Κατσούλης μάντεψε σωστά τη γωνία της εκτέλεσης, ευστόχησε και έκανε το 1-2, σκορ το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα πάρα τις όποιες προσπάθειες της Προοδευτικής να σώσει τον βαθμό, με κεφαλιά του Δηλαβέρη στο 81’ και το μακρινό σουτ του Ζαχαράκη στο 92’ να περνάνε ελάχιστα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Στουρνάρα.
Ροή
1’ Γκολ για τον Πανιώνιο με σκόρερ τον Σταμάτη μετά από τετ-α-τετ
6’ Γκολ για την Προοδευτική με σκόρερ τον Κυριαζή με συρτό σουτ εκτός περιοχής
11’ Κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ της Προοδευτικής πέρασε άουτ
14’ Κεφαλιά μετά από κόρνερ της Προοδευτικής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
15’ Κίτρινη κάρτα στον Κοντό μετά από φάουλ με τον αγκώνα που έκανε στον Γροντή
21’ Αντεπίθεση του Πανιωνιου σταμάτησε με φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και κίτρινη κάρτα
22’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γροντή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Προοδευτικής
30’ Λάθος του Στουρνάρα οδήγησε σε φάση διαρκείας η οποία έληξε με σουτ που πήγε πολύ πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ του Πανιωνίου
34’ Επικίνδυνη φάση για την Προοδευτική με διαδοχικά σουτ παικτων του Πανιωνίου, μαζεύει ο τερματοφύλακας
37’ Κόρνερ για την Προοδευτική, διώχνει με γροθιές ο Στουρνάρας
39’ Επικινδυνη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου, διώχνει σε κόρνερ ο Κοντοές
40’ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρίδη μετά από επικίνδυνο φάουλ στον Μπρέγκου
45 +1’ Σουτ του Κυριαζή εκτός περιοχής περναει άουτ
Τέλος ημιχρόνου
45’ Αλλαγή στο ημίχρονο, στη θέση του Παλάτσιου μπαίνει ο Δηλαβέρης
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
55’ Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου που το κέρδισε ο Νίνο
56’ Ο Γροντής ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι αν και ο Κατσούλης μάντεψε σωστά τη γωνία, 1-2 για τον Πανιώνιο
59’ Εκτέλεση φάουλ του Πανιωνίου περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
60’ Αλλαγή για την Προοδευτική, βγαίνει ο Κοντός και στον αγωνιστικό χώρο μπαίνει ο Γαβράς
62’ Κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Πανιωνίου για φάουλ κοντά στον χώρο του κόρνερ
63’ Κίτρινη κάρτα στον Δηλαβέρη σε φάουλ που έγινε στον χώρο του κέντρου
64’ Κίτρινη κάρτα στον Ζούλια σε φάουλ που έγινε σε αντεπίθεση της Προοδευτικής αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή
66’ Αλλαγή για τον Πανιώνιο, βγαίνει ο Νίνο, στον αγωνιστικό χώρο περνάει ο Γκουτσάκης
69’ Αδύναμο σουτ του Θεοδωρίδη έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, μαζεύει εύκολα ο τερματοφύλακας
74’ Αλλαγές και για τις δυο ομάδες, για τον Πανιώνιο αποχωρεί ο Τζανιδάκης και στη θέση του μπαίνει ο Τριάντης. Για την Προοδευτική στον αγωνιστικό χώρο μπαίνει ο Ξιγκάκης στη θέση του Λαμψία
77’ Μεγάλη φάση για την Προοδευτική, ο Κριστάν σουτάρει από κοντινή απόσταση και ο Στουρνάρας αποκρούει και διώχνει σε κόρνερ
80’ Φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Προοδευτικής, ο Γροντής εκτελεί και την στέλνει άουτ
81’ Κεφαλιά του Δηλαβέρη περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου
85’ Τραυματίζεται ο Μουντριχας και αναγκαστική αλλάγή, στη θέση του πέρασε ο Δριτσας
85’ Αλλαγή και για την Προοδευτική, στον αγωνιστικό χώρο περνάει ο Ζαχαράκης στη θέση του
86’ Κίτρινη κάρτα στον Γαβρά
90+2’ Μακρινό σουτ του Ζαχαράκη περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στουρνάρα
90+3 Σπουδαία προσπάθεια από τον Γροντή με καλό σουτ που πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Κατσούλη