Σάββατο, 24 Μαρτίου 2012 14:00

Άδικο το αποτέλεσμα για την καλύτερη Μύκονο παρά το 2-2 στο +90’

Την ευκαιρία έχασε η ομάδα της Μυκόνου για να πάρει ένα από τα «εύκολα» τρίποντα κόντρα στην Κω όμως δεν τα κατάφερε.

Παρόλα αυτά, από την εξέλιξη του ματς το 2-2 μπορεί να χαρακτηριστεί και θετικό αφού στο 88ο λεπτό και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Κως με τον Πή προηγήθηκε με 2-1 όταν ο Φυτάς μπήκε στην μεγάλη περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ με τον Μπουρνά να αποκρούει προσωρινά και ο Πης από κοντά με πλασέ έκανε το 2-1.

Την παρτίδα έσωσε ο Τσαλμάς όταν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση κόρνερ από τον Αλεξανδρόπουλο, ο Τσαλμάς πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Κώ έπαιζε με 10 παίκτες από το 68ο λεπτό του αγώνα όταν ο Τσάτσας δέχτηκε την 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Το σκορ άνοιξε ο πολύ επικίνδυνος επιθετικός της Κω Πής όταν από ατομική ενέργεια και σέντρα του Χατζηαντωνίου από αριστερά, ο Πης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για την Α.Ε Κω. Ο ΑΟ Μυκόνου φάνηκε να παγώνει με το γκολ που δέχτηκε και για περίπου ¼ ήταν εντελώς ακίνδυνος όμως μια φάση στο 35΄ όπου Αλεξανδρόπουλος έβγαλε την σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Πανέτας κι εκείνος με προβολή στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα να περνάει σύριζα άουτ. Αυτή η φάση ήταν ο προπομπός της ισοφάρισης αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό με νέα σέντρα αυτή τη φορά του Αργυρίου μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Σανταμούρη έκανε τραγικό λάθος όταν έχασε την μπάλα και ο Πανέτας σε κενή εστία έκανε το 1-1

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟ Μυκόνου θα φιλοξενήσει τα Μελίσσια και μια πιθανή νίκη θα βοηθήσει εκτός από την ομάδα της Μυκόνου και τον Πανναξιακό μιας και το αθηναϊκό σωματείο βρίσκετε πιο κάτω βαθμολογικά από τις δύο κυκλαδίτικες ομάδες μας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Α.Ε Κως: Σανταμούρης Σανταμούρης, Ιωαννίδης, Ακριτίδης, Εμανουήλ (55΄ Ελευθεριάδης), Τσάτσα , Οικονόμου, Μαργαρίτης (72΄ Αναστασιάδης), Φυτάς, Πης, Αχμέτ, Χατζηαντωνίου (85΄ Βάσης)

ΑΟ Μυκόνου:
Μπουρνάς, Μπαλής (71΄ Βαλαμούτης), Καρατζάς, Θεοδώρου, Αλεξανδρόπουλος, Κούκας, Ξένος (62΄ Τουμάσης), Αργυρίου, Παπασταθόπουλος, Μουλάκης, Πανέτας (62΄ Τσαλμάς)

Διαιτητες: Γαμβρίλης, Νάρης και Χαλιάσης (Συνδέσμου Αττικής)paros-dolkas-epipla

Το φλας της αναμέτρησης

Μόλις 30 φίλαθλοι στις εξέδρες του Σταδίου Ανταγόρα. 25λεπτη καθυστέρηση λόγο του ότι στο γήπεδο δεν είχε φτάσει ακόμα ο γιατρός του αγώνα. Η ΑΕ Κω έχει μπει καλύτερα τα πρώτα 7 λεπτά όμως ο η Μύκονος είχε την καλύτερη φάση έως τώρα όταν ο Μουλάκης σέντραρε από αριστερά όμως ο Πανέτας δεν έπιασε καλά το σουτ με αποτέλεσμα να εξουδετερωθεί από τους αμυντικούς της Κω.

Είμαστε στο 13ο λεπτό χωρίς ακόμα να δούμε την μεγάλη φάση. 17’ Η ομάδα του ΑΟ Μυκόνου παίζει πιο ορθολογικά με κύριους εκφραστές τους Αλεξανδρόπουλο Μουλάκη και Παπασταθόπουλο.

19’ Γκολ… Ο Χατζηαντωνίου έκανε την σέντρα από αριστερά με τον Πή να πιάνει το μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπουρνιά. 1-0 για την Κω Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Κω προήγατε απέναντι στη Μύκονο

25' Ο ΑΟ Μυκόνου παραμένει να έχει την χλιαρή υπεροχή χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Σανταμούρη.

27’ Ευκαιρία για την Κώ ο Φυτάς βγαίνει τετ α τετ αλλά ο Θεοδώρου τον ανακόπτει. 30’ Ο Κουκάς βγάζει τη σέντρα από αριστερά όμως ο Σανταμουρης προλαβαίνει τον Πανέτα.

32’ Ο Αλεξανδρόπουλος βγάζει την σέντρα από τα αριστερά ο Πανετας πιάνει το σουτ όμως η μπάλα περνάει λίγε έξω από τα δοκάρια

34’ Γκολ….. Ο Σανταμούρης χάνει την μπάλα και ο Πανετας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα 1-1

40’ Ο Παπασταθόπουλος με προσωπική προσπάθεια περνάει τους αμυντικούς της Κώ όμως ο Αχμετ τον σταματάει λίγο πριν το τελικό πλασέ

42’ Φάουλ για τη Μύκονο, ο Αλεξανδρόπουλος εκτελεί όμως ο Αχμετ διώχνει σε κόρνερ.

kos-mykonos-24-3-2012-2

Ημίχρονο ΑΕ ΚΩ - ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 1-1

Έναρξη με ευκαιρία για τη Μύκονο. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το σου και ο Σαλταμουρης έδιωξε σε κόρνερ

52ο λεπτό χωρίς καμία ακίνδυνη φάση στο 2ο ημίχρονο.

Σε εσωτερικές αλλαγές έχει προχωρήσει ο κ. Αθανασιάδης σε αυτά τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου.

Σε αναγκαστική αλλαγή προχωραεί η Κω, ο Ελευθεριάδης αναμένετε να πάρει την θέση του Εμμανουήλ.

57' Με Μπαλή Αλεξανδρόπουλου και Μουλάκη για τον ΑΟΜ να δημιουργούν φάσεις για τη
Μύκονο χωρίς όμως να αξιοποιούν τις φάσεις που δημιουργούν{div float:right}{/div}

59’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Μύκονο ο Παπασταθόπουλος περνάει τον Ακριτίδη όμως δεν
μπόρεσε να βρει σωστά τον αμαρκάριστο Πανετα μέσα στην μεγάλη περιοχή

62’ Ο Αχμετ κάνει την σέντρα από αριστερά ο Πής πιάνει την κεφαλιά όμως η κεφαλιά πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μπουρνιά

63’ Τουμάσης και Τσιαλμάς παίρνουν την θέση του Πανέτα και Ξένος

67’ Φάουλ κέρδισε ο Τσαλμας σε καλό σημείο για τον ΑΟΜ, με 10 η Κως αφού ο Τσατσας δέχτηκε την  2η κίτρινη κάρτα.

68’ Εκτέλεση του Φάουλ με τον Παπασταθόπουλο ο Τσαλμάς πιάνει την κεφαλιά ελάχιστα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα η Μύκονος

70' Μουλάκης την κεφαλιά από αριστερά βρήκε τον Τσαλμά όμως ο Τσαλμας δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα

73’ μία αλλαγές για κάθε ομάδα. Στην θέση του Μαργαρίτη ο Αθανασιάδης και στην θέση του Μπαλή ο Βαλαμούτης

74’ ο Μουλάκης μπαίνει μόνος του από αριστερά αλλά δίνει λάθος την μπάλα στον Τσαλμά που ήταν σε θέση οφφσαιτ

Το δεύτερο ημίχρονο είναι ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της Μυκόνου που όμως δεν έχει μετουσιωθεί σε γκολ.

Δειτε εδω φωτος απο την Κω

77’ Τσαλμας και Αλεξανδρόπουλος το 1-2 ο Τσαλμας το πλασέ λίγο έχω από τα δοκάρια του Σαλταμούρη

77’ μόνος του με το τέρμα ο Παπασταθόπουλος φάτσα με το 2-1 όμως έστειλε την μπάλα άουτ, η μεγαλύτερη ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου

80’ Ο Παπασταθόπουλος περναει όλους τους αμυντικούς όμως ο Σαλταμούρης διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Καλύτερη η Μύκονος, δημιουργεί τις φάσεις αλλά δεν μπορεί να κάνει το 1-2

82’ ο Χατζηαντωνίου ανακόπτετε με φάουλ από τον Θεόδωρου. Σε καλό σημείο το Φάουλ για την Κώ

85’ το 1-1 παραμένει στο Στάδιο του Ανταγόρα

86’ Την θέση του Χατζηαντωνίου θα πάρει ο Βάτσης

87’ Ο Βαλαμούτης μπαίνει από αριστερά, απέφυγε τον Οικονόμου όμως το σουτ που επιχείρησε, δεν απείλησε τον Σαλαμούτη

89’ Γκολ… Αντεπίθεση για την Κω ο Φυτάς μπαίνει μόνος του κάνει το σουτ ο Μπουρνιάς κάνει ασθενείς απόκρουση και Πης από κοντά κάνει το 2-1 για την Κω

91’ Γκολ….. ο Παπασταθόπουλος εκτελεί το κόρνερ και ο Τσαλμάς με κεφαλιά κάνει το
2-2

Τ Ε Λ Ι Κ Ο: Α.Ε. ΚΩ – Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ 2-2

Η Κω ξεκίνησε καλύτερα και στο 20’ ο Πης έκανε το γκολ όμως από εκεί και πέρα η
Μύκονος κυριάρχησε με κυρίως με τον Παπασταθόπουλο αλλά κόντρα στην ροή του
παιχνιδιού ο Πής στο 89ο λεπτό έκανε το 2-1 για την Κω. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τσαλμάς πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης που όπως εξελίχτηκε μοιάζει