Κυριακή, 27 Μαΐου 2012 16:03

Βαριά ήττα στην Κω γνώρισε η Άνω Μερά

dikaios-anw mera2012

Για αλλά ένα ματς η ομάδα μας δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου ΑΟ Δικαίου.

dikaios-anw mera2012-0

Syros raouzaiosΟ αγώνας άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς αφού μόλις στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-0. Στο 10’ λεπτό ο Μπαρτσελό εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, Ο Χατζηφούντας Μ. έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αγγελίδη για το 1-0 και στο 18’ έπειτα από σέντρα του Τσαλαπατάνη από τα δεξιά, ο Φονσέκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αγγελίδη για να κανει το 2-0.

Η ομάδα της Άνω Μεράς είχε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Τσαραπατσάνη στο 35ο λεπτό με τον Αμπντουλ όταν από πλάγια θέση σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσαραπατσάνη.

Στο 2ο ημίχρονο η Άνω Μερά μπήκε καλύτερα δημιουργώντας δυο καλές φάσεις, στο 46ο λεπτό με τον Κουκά και στο 49ο όταν με ατομική ενέργεια του Ασημομύτη Α. ο οποίος επιχείρησε δυνατό σουτ όμως ο Τσαραπατσάνης μπλόκαρε σταθερά.

dikaios-anw mera2012-1

Η υπεροχή δεν κράτησε για πολύ αφού στο 56' το Δίκαιο έκανε το 3-0 όταν η μπαλιά του Πανόπουλου, στην πλάτη της άμυνας των Μυκονιατών, ο Μπαρτελό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αγγελίδη. Το Δίκαιο εξακολουθούσε να παίζει καλύτερα και να πιέζει, έτσι δεν αργησε να έρθει το 4ο γκολ όταν στο 68' ο Σωτίρι έβγαλε σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Μπαρτσελό με δυνατό σουτ την έστειλε στην δεξιά γωνία του Αγγελίδη για το 4-0.

Τα τελευταία 10 λεπτά ο ΑΟ Δικαίου έπαιζε με 9 παίκτες αφού τραυματίστικαν οι Μπαρτσελό και Μποιλής Μ., ενώ είχαν ολοκληρωθεί και οι τρεις αλλαγές για τους γηπεδούχους.

skafoi-metafora-amo mera ko

• Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή της Άνω Μεράς ταξίδεψε με φουσκωτά σκάφοι έως την Κώ.
  • Η επόμενη 4η αγωνιστική θα βρει την Άνω Μερά στην Αγιάσα να αντιμετωπίζει τον Όλυμπο ενώ το Δίκαιο θα ταξιδέψει στο Μενίδι για να αναμετρηθεί με τον ΑΠΟ Νικολακάκη.

Διαιτητές: Ευαγγέλου, Κουτσόγιαννος, Απτόσογλου (Αθηνών)

A.O Δικαίου: Τσαραπατσάνης, Τσαλαπατάνης, Γκουντελίτσας, Δραμουντανής, Μποιλής Ζ.,Χατζηφούντας Χ., Πανόπουλος (59' Σωτίρι), Φονσέκα (46' Κεφαλιανός), Μπαρτσελό, Χατζηφούντας Μ (46' Σκαλέρης).

ΑΣ Άνω Μερά: Αγγελίδης, Τόσκα (59' Δήμα), Ονουφέρκο, Ασημομύτης Α., Κεραμιδάς, Ασημομύτης Λ., Ψυχράμης Β., Κουκάς Μ., Μπούρμπουλας (63' Λυκούρης), Κουκάς Ζ., Αμπντούλ.

dikaios-anw mera2012-2

Ολυμπος Αγιάσου - ΑΠΟ Νικολακάκης 3-1

Στον αλλά αγώνα της 3ης αγωνιστικής ο Όλυμπος νίκησε με 3-1 την ομάδα του Νικολακάκη και παραμένει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.