Δευτέρα, 16 Μαΐου 2022 19:15

«Αυτοκτόνησε» η Ελλάς Σύρου, μεγάλο διπλό και πρωτιά για τον Αετό Λουτρών [vid]

Τον νόμο του ποδοσφαίρου πλήρωσε η Ελλάς Σύρου, που ηττήθηκε με 0-1 από τον Αετό Λουτρών που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 30 λεπτά.

Αν και καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι συριανοί δεν κατάφεραν να σκοράρουν, έχοντας χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος και δοκάρι στην επανάληψη. Μετά το 60' ο Αετός έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά αυτό περισσότερο φάνηκε να τον ευνοεί, καθώς η Ελλάς δεν μπόρεσε ποτέ να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, παίζοντας αρκετά προβλέψιμο ποδόσφαιρο στα τελευταία 30 λεπτά.

Αντιθέτως, ο πάγκος του Αετού Λουτρών ήταν αυτός που έδωσε το πολύτιμο τρίποντο, αφού ο Αλαγιάννης που πέρασε στο ματς στο 80' ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και σκόραρε στο 82' για να χαρίσει το χρυσό τρίποντο στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη ο Αετός Λουτρών σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση, ενώ η Ελλάς Σύρου θα πρέπει να κάνει το απόλυτο στα επόμενα τρία ματς για να πετύχει τον στόχο της ανόδου στη Γ΄Εθνική.

281775567 703475674261470 8808834260135071140 n

Η ροή του αγώνα:

Στο 13' η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα  ήταν για τον Αετό Λουτρών με ένα καλοεκτελεσμένο φάουλ που απόκρουσε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Ο Μιχαλάκης έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όταν στο 20' πλάσαρε από διαγώνια θέση λίγο άουτ.

Η Ελλάς απείλησε για πρώτη φορά στο 22' με τον Ραμπαβίλα, μετά από κόρνερ του Μπούνα να πιάνει κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ.

Την μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου για να προηγηθεί την έχασε η Ελλάς, όταν στο 33 ο Μπούνας είδε τον γκολκίπερ Κουμπά να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε και λίγο πριν κέρδισε ο Περιάλης.

Στο 38' ο Τσομπανέλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη περιοχή της Ελλάς, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στην επανάληψη η Ελλάς Σύρου μπήκε με επιθετικό προσανατολισμό, με τον Παυλόπουλο στο 53' να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Περιάλη στην επαναφορά να βλέπει τον Κουμπά να του λέει είχε την κεφαλιά που έπιασε σχεδόν ανενόχλητος. Σε αυτή τη φάση η Ελλάς φωνάζει πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή μετά το σουτ και το δοκάρι του Παυλόπουλου.

Στο 60' ο Βλαστέλλης μετά από σκληρό παίξιμο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Αλιάγα.

Ο Ραμπαβίλας στο 63' βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά για ακόμα μία φορά ο Κουμπάς ήταν εκεί και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 69' ο Αετός ζήτησε χέρι - πέναλτι μετά απο σουτ του Τσομπανέλλη μέσα στην περιοχή.

Λίγα λεπτά μετά το πέρασμα του στο παιχνίδι ο Αλαγιάννης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας ένα τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς ήταν η πρώτη απειλή της ομάδας του στην επανάληψη.