Σάββατο, 08 Απριλίου 2023 20:29

Ένας βαθμός στην έδρα του Ιάλυσου για την ΑΕ Μυκόνου

Όρθια και μέσα στην έδρα του Ιάλυσου η Α.Ε. Μυκόνου που έφυγε με την ισοπαλία 1-1, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Ο Εμπουμπά με πέναλτυ το γκολ των γηπεδούχων, που αστόχησαν σε ακόμη ένα με τον Δελαπόρτα. Ο Ζγκούρι είχε ανοίξει το σκορ για την Μύκονο, ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε και σε πέναλτυ στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η Α.Ε. Μυκόνου προηγήθηκε στο 38' , όπου Πινέιρο σέντραρε από αριστερά στην περιοχή και ο Ζγκούρι με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τσιγάρο για το 0-1.

Στο 42' ο Ιάλυσος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κονέ από τον Ματσανάμ το οποίο εκτέλεσε ο Δελαπόρτας όμως απέκρουσε ο Ντούνης! Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Αρκούδας για διαμαρτυρία.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν σειρά της Μυκόνου να κερδίσει πέναλτυ έπειτα από χέρι του Γιώργου στην μεγάλη περιοχή μετά από κόρνερ του Πινέιρο. Ο Ζγκούρι ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Τσιγάρο να είναι αυτός που απέκρουσε αυτή την φορά, κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό, ο Δελαπόρτας εκτέλεσε φάουλ, ο Ντούνης απέκρουσε ωστόσο ο διαιτητής Τουλούμης υπέδειξε για τρίτη φορά πέναλτυ, έπειτα από συνεννόηση με τον δεύτερο βοηθό Νταβόλη για μαρκάρισμα που έκανε ο Ράγια στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπουμπά ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.