Τρίτη, 08 Ιανουαρίου 2013 23:25

Νίκος Μουστάκης: Ήταν μια ιστορική νίκη η σημερινή!

FILOTI-THIELLA KYPELLO XERETISMOS

Ένα χορταστικό παιχνίδι αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων παρακολούθησαν οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο του Άγιου Αρσένιου. Το παιχνίδι ήταν χορταστικό αφού είχε τα πάντα για τους παρευρισκόμενους θεατές όπως πολλά γκολ, αρκετές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, δυνατές μονομαχίες πάντα σε αθλητικά πλαίσια, αποβολές και εναλλαγές συναισθημάτων έως το τέλος του.

Μουστάκης Νίκος (Παίχτης Α.Μ.Σ. Φιλωτίου)

NAXOS SOULATSO MIKRO

Νικήτρια ομάδα ήταν ο σύλλογος που αγωνίζομαι, το Φιλωτι, καθώς σταθήκαμε πιο τυχεροί αλλά και ψυχραιμότεροι στη διαδικασία των πέναλτι. Προκειμένου να φτάσουμε στη νίκη-πρόκριση κάναμε πραγματικά κατάθεση ψυχής και το τονίζω αυτό γιατί μας παρουσιάστηκαν αρκετές δυσκολίες καταφέραμε όμως να τις ξεπεράσουμε με το πάθος που δείξαμε.
NAXOS Katsonis 200x100Αναλύοντας περισσότερο τον αγώνα μπορώ να πω πως σήμερα είχαμε απουσίες πρωτοκλασάτων παικτών, οι πιο πολλοί από εμάς απείχαμε από τις προπονήσεις του τελευταίου ενάμιση μήνα και μην ξεχνάμε πως ήμασταν αναγκασμένοι να παίξουμε για περίπου τριάντα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του συμπαίκτη μου, κάτι που φυσικά δεν ήταν καθόλου εύκολο.
Παρ όλα αυτά καταφέραμε να προηγούμαστε στο ημίχρονο με σκορ 2-0, διοτι περιορίσαμε τα αμυντικά λάθη που κάναμε σε προηγούμενους αγώνες και βασιζόμενοι στην εκτελεστική ικανότητα του Μιχάλη Ευριπιώτη αλλά και την πλούσια εμπειρία του Βασαλάκη που εκμεταλλεύτηκαν δυο ανύποπτες φάσεις σκοράροντας δυο φορές βάζοντας μας στη θέση του οδηγού.
NAXOS PROTON044Στο δεύτερο ημίχρονο πληρώσαμε κάποιες αδράνειες της άμυνας μας, είχαμε την αποβολή ένα γρήγορο γκολ από το Καμάρι και μοιραία οπισθοχωρήσαμε. Αυτό δεν μας κατέβαλε όμως καταφέραμε να συνέλθουμε , να βγάλουμε πάθος, βοήθησε πάρα πολύ και η παρουσία του Μιχάλη του Κρητικού στο χώρο του κέντρου που δεν έχασε καμιά μονομαχία.
Κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου στο σημείο εκείνο καταφέραμε να πετύχουμε μια ιστορική νίκη ψυχολογίας που θα μας