Τετάρτη, 22 Μαΐου 2013 19:36

Και τώρα όλα στη Μύκονο

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής ο ΑΟ Μυκόνου αντιμετώπισε στην Γέρα στο γήπεδο του Παπάδου την τοπική Αναγέννηση.

Η νίκη για τους πρωταθλητές Κυκλάδων ήταν μονόδρομος και αυτό ήρθε σχετικά εύκολα με 3-1.

Οι Μυκονιάτες ήταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού και αυτό το μετουσίωσαν με τρία πολύ όμορφα γκολ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι με μόλις μια αξιόλογη φάση του Παυλίδη στο 11ο λεπτό  με σουτ το οποίο πέρασε μόλις άουτ, δεν ανησύχησαν την άμυνα των Κυκλαδιτών.

Ο ΑΟ Μυκόνου απείλησε για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό με τον Κυπριτιδη όταν η κεφαλιά που έπιασε πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Αναγνώστου και στο 18'  όταν ο Αργυρόπουλος με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Αναγέννησης.

Στο 28 αλλαγή τακτικής για τη Μύκονο, ο κ. Παχατουρίδης περνάει στα δεξιά τον νεοεισελθόν Τόσκα και μετακινεί στην αριστερή πτέρυγα τον Πανέτα.

Το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου ήρθε ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα όταν ΑΟ Μυκόνου κέρδισε κόρνερ ο Θεοδώρου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσάλμας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη οι Μυκονιάτες σημείωσαν άλλα δυο γκολ. το πρώτο, σε μια αντεπίθεση ο Τόσκα μπήκε από τα δεξιά έβγαλε σέντρα στον "δολοφόνος" της Μυκόνου Τσάλμας, κι εκείνος με κεφαλιά έκανε το 0-2 κλειδώνοντας τη νίκη στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Αναγέννηση αντέδρασε με τον Καπτανγιάννη στο  58 όταν το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Anderson.

Το 0-3 έγινε στο 84ο λεπτό όταν ο Κέκελης εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στο παραθυράκι του Χατζηκλειδαρά.

Η Αναγέννηση Γέρας σημείωσε το γκολ της τιμής με τον Σεραφίγκος με πέναλτι στο 87ο λεπτό κάνοντας το τελικό 1-3.

Σε γενικές γραμμές θα μπορούσαμε να πούμε ότι η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε περισσότερο με γεμίσματα κυρίως σε Σεραφίγκο και Παυλίδη που γινόταν εύκολη λεία για την αμυντική γραμμή των Κυκλαδιτών, ενώ η Μύκονος με ορθολογικό παιχνίδι και σωστές επιθέσεις κυρίως από τους πλάγιους πέτυχε τρία πολύ όμορφα γκολ και κυνήγησε και για άλλα αφού σε αυτή την φάση των μπαράζ μετρούν γκολ!

Πλέον ο ΑΟ Μυκόνου θα προσπαθήσει την ερχόμενη Κυριακή να νικήσει την ομάδα της Χίου, Κανάρη Νενήτων με δύο γκολ και πάνω έτσι ώστε να πάρει την πρώτη θέση στην βαθμολογία των μπαράζ που οδηγεί στην Γ' Εθνική κατηγορία.