Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2013 22:55

Κακή εμφάνιση για τους πειρατές

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Φοίνικας από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σ’ ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την απόφαση του διαιτητή Παπαδογούλα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξή του και η Κηφισιά δικαιολόγησε τη φήμη ότι θα αποτελέσει σκληρό… καρύδι φέτος, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν παύει να είναι άδικο. Η λανθασμένη υπόδειξη για επαφή στον φιλέ στον Σφενδυλάκη (σε καθαρό μπλοκ) και η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε μετά, έδωσαν το σετ και τη νίκη στους γηπεδούχους και άφησαν την ομάδα μας με δικαιολογημένα παράπονα.

Ο βαθμός δυσκολίας του αγώνα επιβεβαιώθηκε από το 1ο σετ, όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν από το σερβίς και δημιούργησαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή του “πειρατικού”, ωστόσο με όπλο το μπλοκ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν άφησαν την αντίπαλη ομάδα να πάρει διαφορά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο δύο λάθος επιλογές στην επίθεση από την ομάδα μας στο τέλος έδωσαν το σετ στην Κηφισιά.

Η απώλεια του σετ φαίνεται να αφύπνισε τους παίκτες του Φοίνικα που μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο 2ο και παρά το πάθος και την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων (ειδικά στην άμυνα) πήραν ένα μικρό προβάδισμα χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν. Μάλιστα οι παίκτες του Αρσενιάδη προσπέρασαν μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ και έφτασαν στην κατάκτηση και αυτού του σετ.

Ίδια η εικόνα και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη για κάθε πόντο και να συμβαδίζουν στο σκορ. Από τα μέσα του σετ ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και πήρε μια διαφορά, ωστόσο η Κηφισιά δεν το έβαλε, έκανε το σετ… θρίλερ, αλλα τελικά οι ψύχραιμες επιλογές από Τσας και Ντιάτσκοφ στο φινάλε κράτησαν την ομάδα μας ζωντανή.

Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο και στο 4ο σετ, με σκληρή μάχη για κάθε πόντο και τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Από το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ και μετά όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου υπέπεσαν σε λάθη στο σερβίς και την επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά τριών πόντων. Οι Λάππας (δύσκολες επιθέσεις) και Τερζής (μπλοκ) με την εμπειρία τους κράτησαν ζωντανό τον Φοίνικα, ωστόσο μία λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Παπαδογούλα (έδωσε επαφή στο φιλέ στον Σφενδυλάκη σε καθαρό μπλοκ) προκάλεσε την έκρηξη όλης της ομάδας του Φοίνικα, με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη κάρτα στον Έλληνα κεντρικό και να ολοκληρωθεί άδοξα το παιχνίδι για την ομάδα μας…

Τα σετ: 25-23, 25-22, 24-26, 25-23

Διαιτητές: Παπαδογούλας-Φραγκάκης

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 18 (18/40 επ.), Πρωτοψάλτης 20 (17/28, 3 μπλοκ, 86% υπ.-57% αρ.), Ντε Σόουζα 13 (13/31 επ., 68% υπ.-55% αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/6 επ., 1 άσος), Σουλτανόπουλος 10 (3/6 επ, 7 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ-70% υπ.-53% αρ.), Ρούσης, Κούνας, Μουρούτης.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσας 17 (14/42 επ., 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/25 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-38% αρ.), Γιάνουσεκ 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-42% αρ.), Πελεκούδας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-61% υπ.-44% αρ.), Λάππας 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-48% αρ.), Αρβανίτης, Σφενδυλάκης (0/2 επ.).