Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2013 00:28

Απλά… "Α–π–ί–σ–τ–ε–υ–τ–ο–ς"

Κάλλιστα θα μπορούσαμε να πούμε «μην μας ξυπνάτε, όνειρο ζούμε» αλλά η Στέλλα Λαγουδάκη μας είπε πολύ απλά «μπορούμε και καλύτερα». Αλήθεια; Τότε θα περιμένουμε με αγωνία να δούμε τη συνέχεια. Γιατί πολύ απλά το ορεκτικό που μας σέρβιρε ο Πανναξιακός ΑΟΝ το βράδυ του Σαββάτου στο παρθενικό του παιχνίδι στην ιστορία της Α1 κατηγορίας ήταν κάτι περισσότερο από θεσπέσιο. Και βέβαια όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο (δυστυχώς δεν ήταν γεμάτο) έφυγαν «γεμάτοι» από βόλεϊ υψηλού επιπέδου.

Με τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς να παίζουν με πάθος, συγκέντρωση και βάση συγκεντρωμένου πλάνου αναγκάζοντας τον Βασίλη Θεοδωρόπουλο – τεχνικό των Ιώνων- να βρίσκει παρηγοριά (!!!) στο ένα και μοναδικό σετ που πήρε η ομάδα του

Α ναι σωστά δεν είπαμε τον αντίπαλο και το σκορ. Τρίτη αγωνιστική (με δεδομένο ότι αναβλήθηκαν οι δύο προηγούμενες) και ο Πανναξιακός επιβλήθηκε των Ιώνων με 3 – 1 σετ διατηρώντας το αήττητο επί των αντιπάλων τους από το 2011 – 12 όταν και βρέθηκαν για πρώτη φορά αντίπαλοι… Μπορεί το άγχος και την πίεση να την είχε ο Πανναξιακός, αλλά οι Ιωνες εμφανίστηκαν αγνώριστοι με τον Θεοδωρόπουλο να παραμιλάει «μα παίξαμε καλά στα φιλικά με δυνατούς αντιπάλους. Εδώ τι έγινε; Δεν μπορώ να βρω καμία δικαιολογία. Όλα πήγαν στραβά. Δεν είναι αυτή η εικόνα μας και πραγματικά δεν ξέρω γιατί είχαμε τέτοια απόδοση, αλλά δεν αντέξαμε καθόλου στην υποδοχή. Θα μαζέψουμε τα κομμάτια μας και θα επικεντρωθούμε στο ματς με τους Μακεδόνες».

Από την πλευρά του, ο Ζόραν Κόβαζιτς είχε μόνο καλά λόγια για τις αθλήτριες του και για την εμφάνιση της ομάδας του «Σίγουρα είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση που κάναμε και από την προσπάθεια των κοριτσιών, αλλά συνεχίζουμε τη δουλειά», μάλιστα κάλυψε και τις αθλήτριες του για την εμφάνιση του 3ου σετ, όταν οι αλλαγές που έκανε (Τρίβουνιτς, Φάρκωνα αντί Ράντοβιτς, Εμμανουηλίδου) έφεραν τα πάνω κάτω και έδωσαν το δικαίωμα στους Ιωνες να μειώσουν το σκορ (2-1) και να μπουν στο παιχνίδι. «Είναι δικό μου λάθος γιατί δεν αντέδρασα νωρίτερα. Δεν φταίνε οι αθλήτριες αλλά οι δικές μου επιλογές. Αλλωστε είχαμε 6 μπλοκ σε επιθέσεις τhς Αννας (σ.σ. Καρπουζά) και 3 πλασέ που δεν πέρασαν. Εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη και λυπάμαι και για την Δώρα (σ.σ. Γκολφινοπούλου) η οποία ενώ έχει δουλέψει τόσο πολύ και έχει σημειώσει εντυπωσιακή βελτίωση δεν είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί».

Ο Πανναξιακός ήταν όντως σαρωτικός τόσο στο δεύτερο όσο και στο τέταρτο σετ όπου αξιοποίησε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το σερβίς (κυρίως της Ράντοβιτς)  και το μπλοκ που όρθωσαν οι Καρπουζά – Κωνσταντινίδου και Εμμανουηλίδιυ ενώ η Τσέσλαρ είχε στιγμές που έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους τους ενώ οι πάσες της ήταν μισοί πόντοι κυρίως προς την Λαγουδάκη που λειτούργησε ως τον πολιορκητικό κριό που διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των Ιώνων…

Στο πρώτο σετ, υπήρχε μία σχετική ισορροπία (2 – 2, 5 – 5, 8 – 8) αλλά ένα σερί 5- 0 έδωσε το δικαίωμα στον Πανναξιακό να πάρει κεφάλι στο σκορ (13 – 8) και μετά το 17 – 14 να καθαρίσει τον αγώνα (25-15). Στο δεύτερο σετ είχαμε το εκπληκτικό σόου της Ράντοβιτς, με την 21χρονη Σέρβα να πιάνει τη μπάλα στο σερβίς με το σκορ στο 8 – 2 (προηγήθηκε ο Πανναξιακός 6 – 0) να σημαδεύει την άμοιρη Παπουτσάκη συνέχεια και να αφήνει τη διαφορά στους 21 πόντους (23 – 2) σε ένα εκπληκτικό σερί που άποψή μας είναι ότι δεν έχει προηγούμενο τουλάχιστον για τα δεδομένα των Κυκλάδων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-9 αλλά έως εκεί με την Εμμανουηλίδου να τελειώνει τον αγώνα (25-09)

Στο 3ο σετ το ξεκίνημα έδειξε ότι ο Πανναξιακός δεν θα έχει κανένα πρόβλημα: προηγήθηκε 6 – 3 και 12 – 5 αλλά και 15 – 8 με τον Κόβαζιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Φάρκωνα (αντί Εμμανουηλίδου) και Τρίβουνιτς (αντί Ράντοβιτς) με τον Θεοδωρόπουλο να ρίχνει στον αγώνα και την Φωτεινού (αρχηγό) σε μία απέλπιδα προσπάθεια να κάνει κάτι διαφορετικό. Ο Πανναξιακός βραχυκυκλώνει, βλέπει τη διαφορά να εξανεμίζεται (16-17 και 17 -19), η αντίδραση των γηπεδούχων με την επιστροφή της Ράντοβιτς ήταν πρόσκαιρη (20-19) καθώς οι φιλοξενούμενες έχοντας καλή ψυχολογία πήραν το σετ (25-22).

Όμως, στο 4ο σετ αστεία τέλος, Η Ράντοβιτς και πάλι στο σερβίς (από 4 -2 σε 10 – 2) σε λίγα λεπτά, τη σκυτάλη οι Κωνσταντινίδου, Εμμανουηλίδου, το μπλοκ ανέβηκε, η Λαγουδάκη πήρε όλες τις σωστές επιλογές και τέλος με συνοπτικές διαδικασίες…

Τα σετ του αγώνα: 25 – 15, 25 – 09, 22 – 25, 25 – 07

Οι συνθέσεις

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 9 (3/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σέσλιαρ 4 (4/4 επ.), Ράντοβιτς 25 (19/29 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, (45% υπ. – 05% άριστες), Καρπουζά 13 (9/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λαγουδάκη 18 (16/27 επ., 2 άσοι, 82% υπ. – 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (4/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου –λ (64% υπ. 09% άριστες) / Τρίβουνιτς 1, Φάρκωνα. Και Γκολφινοπούλου, Μαυρομμάτη και Βασιλάκη στο πάγκο χωρίς να αγωνιστούν

Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 2 (2/11 επ., 17% υπ. – 08% άριστες), Ντα Σίλβα, Σκορδίλη 1, Πρσα 8 (5/21 επ., 3 άσοι. 40% υπ. 07% άριστες), Κατσαντώνη 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 5 (1 άσο, 4 μπλοκ), Μάρκου –λ (26% υπ. – 09% άριστες) / Μεγαρίτη –λ, Μουτζούρη 1, Ντονα, Παπουτσάκη 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Χρήστου.

# Την αποθέωση γνώρισε ο Γιώργος Δερμάτης (πρώην τεχνικός του Πανναξιακού) όταν έγινε γνωστό ότι βρίσκεται στο γήπεδο ενώ τον αγώνα παρακολούθησαν οι Μανώλης Μαργαρίτης (Δήμαρχος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων), Φώτης Μαυρομμάτης (πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου), Ιάκωβος Ναυπλιώτης – Σαραντινός (πρόεδρος ΝΟΠΠΑΠΠΠΑ), Γιώργος Γκούφας (πρώην πρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου) Μάκης Συμεώνογλου (πρώην πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Νάξου) και αρκετοί ακόμη επώνυμοι στη κοινωνία της Νάξου